ІА "Федеральне агентство фінансової інформації"/

А. Смирнов, юрист, для "Федерального агентства фінансової інформації"

Обгрунтувати орендні платежі не складно, оскільки їх необхідність очевидна. На перший погляд, і з документальним підтвердженням таких витрат не повинно бути особливих проблем. Адже, якщо оплата проводиться щомісячно, то актів наданих послуг у фірми збереться предостатньо. От тільки на ділі виявляється що, документ майже нічого не підтверджує.

Послуга від акту не залежить

Для чого сторони складають акт? Відповідь на питання очевидна: з метою зафіксувати той факт, що зобов'язання за договором виконані. Однак якщо при замовленні робіт все більш-менш ясно - результат має речовинну форму, то при наданні послуг виконавець не передає замовникові ніякого матеріального результату. Відповідно, і замовнику приймати нічого, а значить, складання акту в тому вигляді, в якому він оформляється при виконанні робіт, втрачає всякий сенс.

Погодьтеся, складно сказати, що, наприклад, особа, яка прийняла участь в семінарі з оподаткування, не скористалося наданою послугою. Адже послуга-то якраз і полягає в участі в семінарі, а значить, після його закінчення в будь-якому випадку вона вважатиметься наданою. Отже, зовсім неважливо, складений чи ні акт про надання послуг.

Що підтверджує акт

Виходить, що для документального підтвердження витрат на послуги акт не потрібний, оскільки акт не свідчить як такої про факт надання послуги. А значить, в більшості випадків підтвердити свої витрати організація може і без акту. Наприклад, дійсність витрат на вже згадуваний семінар цілком доведуть договір, рахунок, платіжні документи, рахунки-фактури, наказ про направлення співробітника на семінар. Тим більше що стаття 252 Податкового кодексу не передбачає певного переліку документів, які необхідні в якості підтвердження.

Хоча, звичайно, складання акту потрібне для визначення дати надання послуги, яку треба знати з тим, щоб вірно врахувати витрати. Крім того, з моменту підписання акту починається відлік строку позовної давності.

Оренду акт не потрібен

Немає необхідності складати акт і для підтвердження витрат у вигляді орендних платежів.

Адже оренда не є послугою ні з точки зору цивільного законодавства, ні з точки зору Податкового кодексу. Так, у Цивільному кодексі положення про договори возмездного надання послуг і оренди розташовані в різних главах. А значить, ці категорії відносин є самостійними і для них встановлені різні правила.

За Податковому кодексу орендні відносини не відносяться до категорії "послуга", оскільки не відповідає її визначенню, даному в статті 38 кодексу. Нагадаємо, що дана норма визнає послугою діяльність, результати якої не мають матеріального вираження, реалізуються і споживаються вже в процесі здійснення цієї діяльності. Оренда ж не є діяльністю, оскільки це можливість на законних підставах володіти і використовувати чужу річ. Крім того, вона не має таких результатів, які б реалізовувалися або споживалися в процесі самої оренди.

Це означає, що орендна плата є платою не за послугу, а за користування майном. Отже, підтверджувати факт перерахування грошей буде не акт наданих послуг, а договір оренди, акт прийому-передачі приміщення, рахунок на оплату, виставлений орендодавцем, і платіжні документи, що підтверджують оплату цього рахунку. А для заліку ПДВ орендареві буде потрібно ще і рахунок-фактура.

Зауважимо, що такої ж позиції дотримуються і фахівці ФНС. У листі від 5 вересня 2005 р. № 02-1-07/81 наголошується, що орендна послуга починає споживатися з моменту укладення договору. В той же час Мінфін не так давно висловив думку, що акти наданих послуг все ж треба виставляти щомісячно (лист від 7 червня 2006 р. № 03-03-04/1/505). Тільки от вимога про обов'язкове складання актів прийому-передачі послуг ні главою 25 Податкового кодексу, ні законодавства про бухгалтерський облік не передбачено.


Справжня енциклопедія для бухгалтера!
Система "ПОМІЧНИК БУХГАЛТЕРА" включає нормативно-правові документи, коментарі, консультації, довідкові та інші матеріали, необхідні в роботі.

Звертайтеся за тел. (812) 740-78-96, [email protected]


Стаття отримана: Клерк.Ру

Детальніше »