Автор: Ю. Вербицька, юрист, МУ "Центр бухгалтерського та матеріально-технічного забезпечення муніципальних освітніх установ Верх-Ісетським району".
Джерело: Журнал "Облік у сфері освіти" (подивитися всі статті)

Батьки учнів прийняли рішення про створення батьківського комітету. На жаль, чинне законодавство не містить систематизованих положень про таке об'єднання. Який його статус, функції і повноваження? Про це й поговоримо ...

Завдання батьківського комітету

Дійсно, чітких норм, які регулюють роботу такого комітету, немає. Проте у ряді нормативних актів все ж є згадки про батьківський комітет. Так, у пункті 2.4 додатка 1 до листа Міністерства освіти та науки Росії від 31 березня 2008 р. № 03-599 говориться про те, що наявність і робота батьківського комітету впливають на визначення ефективності управлінської діяльності (правда, це стосується дошкільних установ).
А у пункті 27 Порядку проведення ЄДІ зазначено, що представники батьківських комітетів можуть входити в число громадських спостерігачів за проведенням єдиного держіспиту (порядок проведення єдиного державного іспиту затверджений наказом Міносвіти Росії від 24 лютого 2009 р. № 57).
Крім таких непрямих згадок є ще один нормативний акт, що представляє особливий інтерес (даний документ хоча прийнятий і давно, але офіційно не втратив чинність). Йдеться про лист Міносвіти РРФСР від 19 березня 1971 р. № 114-М "Про типовому положенні про батьківський комітет загальноосвітньої школи". У ньому, зокрема, відзначені наступні завдання комітету:
- залучення батьківської громадськості до активної участі в житті школи, до організації позакласної та позашкільної роботи;
- допомога у зміцненні господарської і навчально-матеріальної бази школи.
Крім того, дане Положення регламентує права та обов'язки, повноваження батьківських комітетів, організаційну структуру. Але при використанні цього Положення важливо не забувати, що його застосовують тільки в сукупності з нормами чинного законодавства.
Статус батьківського комітету
Створення батьківського комітету - це одна з форм реалізації права громадян на об'єднання ( ст. 30 Конституції РФ).
СТАТУС ПРОСТОЇ ОБ'ЄДНАННЯ ГРОМАДЯН
Він виникає виходячи з факту простого створення батьківського комітету. Тобто як тільки батьки зібралися і вирішили, що у них буде батьківський комітет, таке поєднання вже з'явилося. Але на нього не поширюються норми Федерального закону від 19 травня 1995 р. № 82-ФЗ "Про громадські об'єднання".
СТАТУС ГРОМАДСЬКОГО ОБ'ЄДНАННЯ без утворення юридичної особи
Стаття 5 Закону № 82 - ФЗ під громадським об'єднанням розуміє "добровільне, самоврядні, некомерційне формування, створене за ініціативи громадян, що об'єдналися на основі спільності інтересів для реалізації загальних цілей, вказаних у статуті громадського об'єднання".
Для того щоб створити батьківський комітет у формі громадського об'єднання, необхідно :
- не менше трьох учасників;
- організувати загальні збори, на якому буде ухвалено рішення про створення комітету, при цьому оформити протокол загальних зборів, скласти і затвердити статут.
Плюси у цієї форми перед простим об'єднанням в те, що на комітет будуть поширюватися всі норми законодавства про громадські об'єднання.
Батьківський комітет у цьому випадку вже набуває статусу суб'єкта права, особливі права і обов'язки, проте ще не має статусу суб'єкта цивільного права - наприклад, не може відкривати рахунки і виступати в якості суб'єкта майнових відносин.

Виходить, якщо такий комітет і збирає гроші, то юридично всі вони належать не батьківському комітету, а його членам, а майно, придбане на ці кошти, буде у спільній власності членів батьківського комітету.
Наприклад, голова батьківського комітету підпише договір від імені батьківського комітету, але юридично буде вважатися, що всі права та обов'язки за таким договором виникли не у батьківського комітету, а у його глави як фізичної особи.
Справа в тому, що, згідно з пунктом 1 статті 2 Цивільного кодексу РФ, учасниками регульованих цивільним законодавством відносин є громадяни та юридичні особи. Таким чином, перелік суб'єктів цивільного права вичерпний, ніяких батьківських комітетів у цьому переліку немає, як і будь-яких інших об'єднань громадян, які не є юридичними особами (це поширюється і на перший вигляд об'єднання).
СТАТУС батьківського комітету як юрособа
Для того щоб батьківський комітет розпочав своє існування в якості юридичної особи, він повинен бути зареєстрований у встановленому порядку. Організаційно-правові форми такої юридичної особи можуть бути різними: фонд, некомерційне партнерство, громадська організація та ін Важливо, щоб ці форми передбачали членство.
В даному випадку комітет визнається повноправним суб'єктом цивільного права, а значить, може:
- організувати повний контроль вступників коштів батьків та розподілити їх на потреби дітей;
- призначити відповідальних, забезпечити бухгалтерський облік всіх надходжень;
- відкрити розрахунковий рахунок у банку;
- укладати договори від імені батьківського комітету.
Створювати батьківський комітет зі статусом юридичної особи має сенс лише коли є значні надходження грошових коштів від батьків. Інакше витрати сил і засобів на створення будуть недоцільні.
Хто відповідає за витрату коштів
Це питання також залежить від того, яким чином організовано батьківський комітет.
Якщо це юридична особа, то відповідальність за отримані гроші несе організація. Облік і звітність в ньому регулюються загальними нормами, які стосуються всіх юридичних осіб.
Якщо ж це просто об'єднання батьків, то відповідати буде той, хто безпосередньо отримав гроші (глава комітету, інша особа). Документально це оформляють звичайної розпискою про отримання грошей із зазначенням імені, прізвища, по батькові і паспортних даних особи, яка отримала кошти. Або ж можна завести журнал, де будуть відображені ці дані, а також графік прийому грошових коштів.


Стаття отримана: Клерк.Ру

Детальніше »