27.03.12 10:22Аніщенко А. В.
Джерело: Журнал "Облік у торгівлі"

Довгий час норма Податкового кодексу РФ про можливість не вести роздільний облік по ПДВ при здійсненні операцій , оподатковуваних і не оподатковуваних цим податком, викликала суперечки щодо того, чи можуть її застосовувати торговельні фірми. Завдяки поправкам, внесеним до головний податковий документ, це питання вирішено на користь платників податків. Але проблеми залишилися ...

Коли можна не вести роздільний облік

Отже, раніше в пункті 4 статті 170 Податкового кодексу РФ було сказано, що організація (підприємець) має право не вести роздільний облік в тих податкових періодах (кварталах), коли частка сукупних витрат на виробництво товарів, робіт, послуг, майнових прав, операції з реалізації личини сукупних витрат на виробництво. У цьому випадку всі суми "вхідного" ПДВ підлягають відрахуванню.
Однак у даній нормі мова йшла тільки про "витратах на виробництво", тому виникало питання: чи поширюється пільга на торговельні компанії?
Мінфін Росії не заперечував проти цього. Свою думку з даного питання фінансисти висловили в листах від 30 травня 2011 № 03-07-11/149, від 29 січня 2008 р. № 03-07-11/37. Однак таку позицію не поділяли податківці (лист ФНС Росії від 22 березня 2011 № КЕ-4-3/4475).
З 1 жовтня 2011 року ця норма викладена у новій редакції. Тепер 5 відсотків обчислюються від загальної величини сукупних витрат на придбання, виробництво та реалізацію товарів, робіт, послуг, майнових прав.
Так що торговельні компанії отримали повне право на застосування пільги.

Як обгрунтувати право на пільгу

Тепер розглянемо, як торговій фірмі обгрунтувати, що вона може не вести роздільний облік.

Розрахунок пропорції

Для використання пільги (тобто для того, щоб не вести роздільний облік) компанії або підприємцю необхідно розрахувати пропорцію, щоб довести, що вони дотримуються зазначене п'ятивідсоткове обмеження. А це нелегко.
Справа в тому, що абзац 9 пункту 4 статті 170 Податкового кодексу РФ сформульований настільки нечітко, що контролюючим органам доводиться розтлумачувати його положення (наприклад, у листі Мінфіну Росії від 29 грудня 2008 р. № 03-07 - 11/387).
Отже, що таке сукупні витрати? Як їх визначати, яким видом обліку керуватися?
Як випливає з пункту 29 постанови Пленуму ВАС РФ від 28 лютого 2001 р. № 5, регістри бухгалтерського обліку та розрахунки на їх підставі приймаються арбітражними судами як докази визначення витрат для п'ятивідсоткового обмеження.
З урахуванням цього роз'яснення були винесені постанови ФАС Східно-Сибірського округу від 7 червня 2005 р. № А74-3752/04-К2-Ф02-2489/05-С1 і ФАС Північно-Західного округу від 25 листопада 2004 р. № А66-563-04.
Фінансисти також прийшли до висновку (лист від 1 квітня 2009 р. № 03-07-07/26), що керуватися в даній ситуації потрібно пунктами 5 і 7 ПБУ 10/99 "Витрати організації" (затверджено наказом Мінфіну Росії від 6 травня 1999 р. № 33н). Там сказано, що витрати по звичайних видах діяльності формують:
- витрати, пов'язані з придбанням сировини, матеріалів, товарів та інших матеріально-виробничих запасів;
- витрати, що виникають безпосередньо в процесі переробки матеріально-виробничих запасів для цілей виробництва продукції, виконання робіт і надання послуг та їх продажу, а також продажу товарів;
- витрати на утримання і експлуатацію основних засобів та інших необоротних активів, а також на підтримку їх в справному стані;
- комерційні , управлінські витрати та ін
Тобто можна сказати, що сукупні витрати на виробництво потрібно розраховувати за правилами бухгалтерського обліку.
При цьому, як зазначено в листі Мінфіну Росії від 29 грудня 2008 р. № 03-07-11/387, при обчисленні п'ятивідсоткового показника сукупних витрат враховуються як прямі, так і інші витрати.
Але ж певного порядку для розподілу витрат, які неможливо конкретно віднести до реалізації підлягають або не підлягають звільненню від податку товарів, робіт або послуг, немає.
На думку автора, платник податків має право самостійно встановити порядок розрахунку суми сукупних витрат, закріпивши його в обліковій політиці.
Ще один важливий нюанс.
Якщо в бухгалтерському обліку компанії загальногосподарські витрати не розподіляються, а відразу списуються на фінансові результати , то для цілей визначення п'ятивідсоткового ліміту доведеться робити спеціальний розрахунок за їхніми відділами.

Період розрахунку

У пункті 4 статті 170 Податкового кодексу РФ говориться про витрати в податковому періоді. В даний час податковим періодом з ПДВ є квартал.

>| Податковим періодом по ПДВ для податкових агентів також є квартал (ст.

163 Податкового кодексу РФ). |<
Так як податок на додану вартість не обчислюється наростаючим підсумком з початку року, то витрати для визначення п'ятивідсоткового ліміту повинні встановлюватися за кожен квартал отдельно.Прі цьому положення пункту 4 статті 170 Податкового кодексу РФ ставляться тільки до того податкового періоду з ПДВ, в якому відбулося оприбуткування товарів, робіт або послуг, вартість яких містить "вхідний" податок.
Тому якщо по придбаному активу "вхідний" ПДВ був повністю прийнятий до відрахування, а в подальшому податковому періоді частина цього активу використовується в операціях, не оподатковуваних ПДВ, то відповідна частина "вхідного" податку повинна бути відновлена ??до сплати в бюджет.
Право не вести роздільний облік по придбаному активу з'являється тільки в той момент, коли частка сукупних витрат на придбання, виробництво та реалізацію товарів (робіт, послуг), майнових прав, операції з реалізації яких не підлягають оподаткуванню , не перевищує 5 відсотків загальної величини сукупних витрат на придбання, виробництво та реалізацію. На наступні податкові періоди це право не поширюється.
Тепер про позитивному моменті.
Нагадаємо, що якщо товари, роботи або послуги використовуються виключно в діяльності, не оподатковуваної ПДВ, то "вхідний" податок за ним повністю враховується в їх вартості .
Але якщо компанія уклалася в п'ятивідсотковий ліміт, вона отримує право пред'явити до відрахування всю суму "вхідного" ПДВ за даний податковий період, включаючи й ту частину, яка відноситься до вищевказаних товарів, робіт або послуг. Цей висновок підтверджений і в листі ФНС Росії від 13 листопада 2008 р. № ШС-6-3/827 @.
Приклад.
ТОВ "Рідна сторона" займається оптовою торгівлею. У I кварталі 2012 року компанія отримала виручку:
- 12 400 000 руб. (У тому числі ПДВ - 1891525 крб.) - Від реалізації оподатковуваних ПДВ товарів;
- 1 200 000 руб. - Від реалізації неоподатковуваних ПДВ товарів.
Собівартість реалізованих товарів (без урахування ПДВ) склала:
- 7356000 крб. - По товарах, з яких сплачується ПДВ;
- 760 000 руб. - По товарах, з яких не сплачується ПДВ.
Товариство веде окремий облік витрат, що відносяться до оборотів, оподатковуваним і не оподатковуваним ПДВ.
За даними товариства прямі витрати, пов'язані з реалізацією оподатковуваних товарів, в I кварталі 2012 року склали 750 000 руб. (Без ПДВ). Прямі витрати, що відносяться до продажу не оподатковуваних ПДВ товарів, - 96 000 руб.
Загальногосподарські витрати, які можна прямо віднести на реалізацію оподатковуваних чи неоподатковуваних товарів, будуть рівні 950 000 руб. (Без урахування ПДВ).
В якості методу розподілу загальногосподарських витрат для цілей визначення п'ятивідсоткового ліміту суспільство обрало розрахунок частки виручки від реалізації неоподатковуваних товарів у загальному обсязі реалізації товарів без урахування ПДВ.
Це закріплено в обліковій політиці організації торгівлі для цілей оподаткування.
Таким чином, розрахунок ліміту буде наступним.
перше, потрібно встановити питому вагу реалізації неоподатковуваних товарів у загальній вартості реалізованих товарів.
Він дорівнює 11,42 відсотка (1 200 000 руб./(12 400 000 руб. - 1891525 крб.) Ч 100).
друге, необхідно розподілити загальногосподарські витрати, що припадають на реалізацію не оподатковуваних ПДВ товарів, відповідно до їх питомою вагою в загальній виручці від реалізації .
Їх сума становить 108 490 руб. (950 000 руб. Ч 11,42%).
Третє, слід знайти величину загальногосподарських витрат, що припадають на реалізацію оподатковуваних ПДВ товарів, - 841 510 руб. (950 000 - 108 490).
Четверте, проводиться розрахунок сукупних витрат, пов'язаних з реалізацією, за I квартал 2012 року. Їх загальна сума дорівнює 9912000 руб. (7 356 000 + 760 000 + 750 000 + 96 000 + 950 000), у тому числі:
- витрати, пов'язані з реалізацією оподатковуваного ПДВ товару, - 8947510 крб. (7 356 000 + 750 000 + 841 510);
- витрати, пов'язані з реалізацією не оподатковуваного ПДВ товару, - 964 490 руб. (760 000 + 96 000 + 108 490).
П'яте, треба розрахувати питому вагу сукупних витрат, пов'язаних з реалізацією не оподатковуваних ПДВ товарів, в загальній величині сукупних витрат, пов'язаних з реалізацією, за даний податковий період.
Він становить 9,73 відсотка (964 490 руб./9912000 крб. Ч 100).
Тобто частка сукупних витрат на реалізацію товарів, які не обкладаються ПДВ, перевищує 5 відсотків від загальної суми сукупних витрат компанії за даний податковий період. Тому їй доведеться розподілити суму "вхідного" ПДВ між оподатковуваними та неоподатковуваними операціями.

Стаття надрукована в журналі "Облік у торгівлі" № 3, березень 2012


Стаття отримана: Клерк.Ру

Детальніше »