АКДИ "Економіка і життя"/

Компанія закупила у постачальника комплектуючі, матеріали, обладнання та змонтувала в районах Крайньої Півночі мережа передачі даних Інтернету. Мережа була введена в експлуатацію і врахована на рахунку 01. Ми розраховуємо застосовувати до неї коефіцієнт прискореної амортизації в цілях глави 25 НК РФ.

Чи може компанія здати її в лізинг з правом викупу? Яким чином у цьому випадку можна перевести мережу на рахунок 03?

Лізинг - сукупність економічних і правових відносин, що виникають у зв'язку з реалізацією договору лізингу, в тому числі з придбанням предмету лізингу. Лізингова діяльність - вид інвестиційної діяльності по придбанню майна і передачі його в лізинг.

За договором лізингу орендодавець (лізингодавець) зобов'язується придбати у власність вказане орендарем (лізингоотримувач) майно у визначеного ним продавця і надати це майно лізингоодержувачу за плату у тимчасове володіння і користування. Договором лізингу може бути передбачено, що вибір продавця і придбаного майна здійснюється лізингодавцем (ст. 2 Федерального закону від 29.10.1998 N 164-ФЗ "Про фінансову оренду (лізингу)", ст. 665 ГК РФ).

Отже, договір фінансової оренди (лізингу) має інвестиційний характер, оскільки має на увазі купівлю майна спеціально для лізингоодержувача.

До аналізованої ситуації лізинг відношення не має. У даній ситуації повинні застосовуватися загальні положення Цивільного кодексу РФ про договорі оренди.

Згідно з п. 1 ст. 624 ЦК РФ в договорі оренди може бути передбачено, що орендоване майно переходить у власність орендаря після закінчення терміну оренди або до його закінчення за умови внесення орендарем всієї обумовленої договором викупної ціни. Якщо умова про викуп орендованого майна не передбачено в договорі оренди, воно може бути встановлено додатковою угодою сторін, які при цьому вправі домовитися про залік раніше виплаченої орендної плати у викупну ціну (п. 2 ст. 624 ЦК РФ).

З 1 січня 2006 р. Наказом Мінфіну Росії від 12.12.2005 N 147н до Положення з бухгалтерського обліку "Облік основних засобів" ПБУ 6/01 було внесено зміни, згідно з якими об'єкти, призначені виключно для надання організацією за плату в тимчасове володіння і користування або у тимчасове користування з метою отримання доходу, також відносяться до основних засобів. При цьому вони повинні відображатися в бухгалтерському обліку і бухгалтерської звітності у складі дохідних вкладень у матеріальні цінності, тобто на рахунку 03. З цього можна зробити висновок, що переклад основного засобу з рахунку 01 на рахунок 03 не визнається вибуттям основного засобу.

Слід зазначити, що типова схема кореспонденцій по рахунках 01 "Основні засоби" і 03 "Прибуткові вкладення в матеріальні цінності "передбачає проводку Дебет 01 - Кредит 03 і не містить зворотної проводки Дебет 03 - Кредит 01 (Інструкція із застосування Плану рахунків фінансово-господарської діяльності організацій, затверджена Наказом Мінфіну Росії від 31.10.2000 N 94н).

В той же час в преамбулі до Інструкції говориться, що в разі виникнення фактів господарської діяльності, кореспонденція по яких не передбачена в типовій схемі, організація може доповнити її, дотримуючись єдині підходи Інструкції.

Виходячи з вищевикладеного, на нашу думку, компанією можуть бути зроблені наступні проводки:

Дебет 03 - Кредит 01

- здійснено переклад мережі в основні засоби, призначені для здачі в оренду і лізинг (на суму первісної вартості мережі);

Дебет 02/"01" - Кредит 02/"03"

- відображений переказ амортизації мережі з субрахунку амортизації ОЗ, які обліковуються на рахунку 01, на субрахунок амортизації ОЗ, обліковуються на рахунку 03.

Однак, на наш погляд, такий переказ з рахунку на рахунок не має особливого сенсу. Якщо до 2006 р. активи, відображені на рахунку 03, не визнавалися основними засобами і тому не обкладалися податком на майно, то з 2006 р. різниці між рахунками 01 і 03 в плані оподаткування немає (див., наприклад, листи Мінфіну Росії від 19.09 .2006 N 03-06-01-04/175, від 14.02.2006 N 03-06-01-04/36).

Зверніть увагу! Оскільки в даній ситуації повинен укладатися договір оренди, а не договір лізингу, не може бути застосована пільга з податку на прибуток у вигляді прискореної амортизації, передбачена п. 7 ст. 259 НК РФ для лізингового майна.

На закінчення відзначимо, що тим же п. 7 ст. 259 НК РФ відносно амортизованих основних засобів, які використовуються для роботи в умовах агресивного середовища, передбачено застосування до основної норми амортизації спеціального коефіцієнта, але не вище 2.

В цілях глави 25 НК РФ під агресивним середовищем розуміється сукупність природних і (або) штучних факторів, вплив яких викликає підвищений знос (старіння) основних засобів у процесі їх експлуатації.

На думку Мінфіну Росії (лист від 27.08.2007 N 03-03-06/1/604) , зазначену норму припустимо застосовувати у відношенні амортизованих основних засобів, які використовуються в зимовий час в умовах низьких температур в районах Крайньої Півночі і прирівняних до них місцевостях, а також в умовах відсутності автомобільних доріг.

І . Макалкін, провідний експерт АКДИ "ЕЖ"


Стаття отримана: Клерк.Ру

Детальніше »