Автор: Т. В. Золотарьова
Джерело: "Актуальні питання бухгалтерського обліку та оподаткування"/

В продовження теми про підзвітних сумах [1] розглянемо наступні питання. Чи може організація справити сплату податків і зборів готівкою через підзвітну особу? Які труднощі очікують підприємство на цьому шляху? Як податкові органи враховують дані платежі? На чию користь складається арбітражна практика?

Конституційний суд і Мінфін про сплату податків представниками платника податків

Стаття 57 Конституції РФзобов'язує кожного сплачувати законно встановлені податки і збори.Пунктом 1 ст. 45 НК РФвстановлено, що платник податків самостійно виконує обов'язок по сплаті податку, якщо інше не передбачено законодавством про податки і збори. При цьомугл. 4 "Представництво у відносинах, регульованих законодавством про податки і збори" НК РФдопускає участь платника податків у відносинах, регульованих законодавством про податки і збори, через законного чи уповноваженого представника, якщо інше не передбачено НК РФ (п. 1 ст. 26 НК РФ).

Законними представниками платника податків - організації признаються особи, уповноважені представляти зазначену організацію на підставі закону або її засновницьких документів (п. 1 ст. 27 НК РФ).

Уповноваженим представником платника податків визнається фізична або юридична особа, уповноважена платником податку представляти його інтереси у відносинах з податковими органами (митними органами, органами державних позабюджетних фондів), іншими учасниками відносин, регульованих законодавством про податки і збори (п. 1 ст. 29 НК РФ). Дані повноваження здійснюються на підставі довіреності, що видається в порядку, встановленому цивільним законодавством РФ (п. 3 ст. 29 НК РФ).

Ці правила поширюються на платників зборів і податкових агентів (п. 4 ст. 26 НК РФ).

З вищесказаного випливає, що немає перешкод до участі платника податку в податкових правовідносинах як особисто, так і через представника. Однак представник платника податків повинен володіти відповідними повноваженнями або на підставі закону або установчих документів, або в силу довіреності, виданої в порядку, встановленому цивільним законодавством РФ. Крім того, саме представництво в податкових правовідносинах означає вчинення представником дій від імені та за рахунок власних коштів платника податку - акредитуючої особи. Отже, за правовим змістом відносин з представництва платіжні документи на сплату податку повинні виходити від платника податків та бути підписані ним самим, а сплата відповідних сум повинна проводитися за рахунок коштів платника податків, що знаходяться в його вільному розпорядженні, тобто за рахунок його власних коштів.

Зверніть увагу: Відповідно доп. 11 Порядку ведення касових операцій[2] підприємства видають готівку під звіт на господарсько-операційні витрати, а також на витрати експедицій, геологорозвідувальних партій, уповноважених підприємств і організацій, окремих підрозділів господарських організацій, у тому числі філій, які не перебувають на самостійному балансі і знаходяться поза району діяльності організацій, в розмірах і на строки, що визначаються керівниками підприємств. Видача готівки під звіт на витрати, пов'язані зі службовими відрядженнями, проводиться у межах сум, що належать відрядженим особам на ці цілі. Таким чином, на інші цілі, а саме на сплату податків і зборів, видавати гроші в підзвіт згідно даного чинному документу не можна.

Положенняп. 1та2 ст. 45 НК РФв їх взаємозв'язку свідчать про те, що з метою належного виконання обов'язків по сплаті податку платник податку зобов'язаний самостійно (від свого імені і за рахунок своїх власних коштів) сплатити відповідну суму податку до бюджету. При цьому на факт визнання обов'язку платника податків по сплаті податку виконаної не впливає те, в якій формі - безготівковій або готівковій - відбувається сплата коштів. Необхідно, щоб з представлених платіжних документів можна було чітко встановити, що відповідна сума податку сплачена саме цим платником податків і саме за рахунок його власних коштів. Викладене повністю поширюється на процес перерахування податковими агентами сум утриманих ними податків до бюджету. Самостійність виконання ними цього обов'язку полягає в здійсненні дій по перерахуванню податків до бюджету від свого імені і за рахунок тих коштів, які ними були утримані із сум здійснених виплат. Такий висновок зробив КС РФ вВизначенні від 22.01.2004 №41-О.

На думку Конституційного суду, податки можуть бути сплачені в тому числі готівкою грошима і через законного чи уповноваженого представника. Обов'язок по сплаті податків буде виконана. Необхідна лише чітка ідентифікація платника податків.

Але позиція податкової служби та Мінфіну з цього питання прямо протилежна. Ще в спільномуЛисті ЦБ РФ №151-ТтаМНС РФ від 12.11.2002 №ФС-18-10/2 " Про окремі питання, пов'язані зі сплатою організаціями податків і зборів "було роз'яснено наступне. Платники податків-організації при сплаті податків і зборів не вправі вносити в банки готівкові кошти для перерахування їх на рахунки з обліку доходів відповідних бюджетів, минаючи свої банківські рахунки, якщо інше не передбачено законодавством Російської Федерації.

У своїх подальших листах Мінфін також дотримується даної позиції. Як випливає зп. 2 ст. 45 НК РФу системному зв'язку зп. 3 ст. 58 НК РФ, а також у відповідності з банківським законодавством РФ платники податків або податкові агенти, що є організаціями, сплату податків зобов'язані виробляти в безготівковому порядку. Обов'язок по сплаті податку вважається виконаним платником податків з моменту пред'явлення в банк доручення на сплату відповідного податку за наявності достатнього грошового залишку на рахунку платника податків. Також в обгрунтування своєї позиції фінансисти посилаються нап. 9 ст. 5 Федерального закону від 02.12.1990 №395-1 "Про банки і банківську діяльність", згідно з яким банківські операції передбачають здійснення переказів грошових коштів тільки за дорученням фізичних осіб без відкриття банківських рахунків (за винятком поштових переказів). При цьому згідно з вказаною статтею здійснення розрахунків за дорученням юридичних осіб проводиться за їх банківськими рахунками. ЗгідноЛиста ЦБ РФ від 04.01.2003 №17-44/1 "Про переклади грошових коштів за дорученням фізичних осіб без відкриття банківських рахунків"переказ грошових коштів за дорученням фізичних осіб без відкриття банківських рахунків відноситься до безготівкових розрахунків.

І хоча в роз'ясненнях фінансистів присутнє посилання наВизначення КС РФ від 22.01.2004 №41-О, їх висновок однозначний: чинним законодавством не передбачена можливість сплати податків організаціями готівковими коштами без відкриття розрахункового рахунку в банку (листи від 16.11.2006 №03-02-07/1-326,від 13.04.2007 №03-02-07/1-177).

І навіть при відсутності можливості сплатити податки через банк Мінфін відмовляє в сплаті податків готівковими коштами: організації не вправі сплачувати податки готівковими коштами, в тому числі через касу місцевої адміністрації.Пункт 3
ст. 58 НК РФ
передбачає можливість сплати податків через касу органу місцевого самоврядування або через організацію зв'язку федерального органу виконавчої влади, уповноваженого в галузі зв'язку, при відсутності банку і тільки для фізичних осіб (Лист Мінфіну РФ від 15.11.2006 №03-02-07/1-322).

Сплата організацією держмита готівкою

На практиці часто зустрічається ситуація, коли необхідно сплатити держмито готівкою від імені підприємства.

Чи можна видати в підзвіт представнику організації готівку та здійснити оплату?

Згідност. 13 НК РФдержавне мито належить до федеральних податків і зборів, тому на неї поширюються всі вимоги щодо сплати такі ж, як і до податків і зборів. Згідноп. 3 ст. 333.18 НК РФдержавне мито сплачується за місцем вчинення юридично значущої дії в готівковій або безготівковій формі.

Також необхідно враховуватиІнформаційний лист Президії Вищого арбітражного суду РФ від 25.05.2005 №91 "Про деякі питання застосування арбітражними судами глави 25.3 Податкового кодексу Російської Федерації", згідноп. 18якого відповідно до положень пунктів 1, 2 і 5 статті 45, статті 333.17 Кодексу платник державного мита зобов'язаний самостійно, тобто від свого імені, сплатити її в бюджет, якщо інше не встановлено законодавством про податки і збори. Сплата державного мита іншою особою за позивача (заявника) законодавством не передбачена.

УЛисті Мінфіну РФ від 04.10.2007 №03-05-06-03/59на питання про те, яким чином організація може сплатити держмито при процедурі банкрутства, фінансисти не дали конкретної відповіді. При цьому вони послалися на НК РФ іВизначення КС РФ від 22.01.2004 №41-О, але застосувати дані роз'яснення на практиці не представляється можливим. Хоча Мінфін і не сказав твердо, що не можна сплатити держмито готівкою через представника.

Тільки іноземним організаціям, іноземним громадянам або особам без громадянства, які перебувають за межами РФ, фінансисти дозволяють в роз'ясненнях справити сплату державного мита за вчинення на території РФ юридично значимих дій через своїх представників за місцем вчинення юридично значущої дії у валюті РФ за умови, якщо в платіжних документах за її сплаті до бюджету зазначено, що відповідна сума державного мита сплачена саме платником, що звернулися до відповідного державного органу (листи від 11.02.2008 №03-05-04-03/13,від 04.03.2008 №03-05-05-03/07).

Арбітражна практика по сплаті податків і зборів організацією готівкою через підзвітну особу

З питання сплати податків і зборів готівкою від імені організації арбітражна практика склалася на користь платника податків. В якості прикладу можна навестиПостанова ФАС СЗО від 18.09.2007 №А42-7073/2006. Генеральний директор товариства сплатив транспортний податок за організацію через Ощадбанк готівкою. Податкова інспекція виставила вимогу на розрахунковий рахунок підприємства на сплату податку і пені і не зарахувала цей платіж до картки особового рахунку, за яким числиться недоїмка. Даний платіж врахований податковою інспекцією як інші надходження від фізичних осіб та не відображено в картці особового рахунку розрахунків товариства з бюджетом по транспортному податку. До того ж податковий орган переадресував надійшли платежі за місцем постановки на податковий облік генерального директора організації як фізичної особи, вважаючи, що платником за спірною квитанції виступає фізична особа, що перебуває на податковому обліку в іншому податковому органі. Грошові кошти на сплату податку отримані генеральним директором із каси підприємства за видатковим касовим ордером. Авансовий звіт підтверджує видачу йому грошових коштів у підзвіт для сплати податків і зборів. На зворотному боці авансового звіту названі документи, що підтверджують фактично вироблені генеральним директором витрати, в тому числі квитанція Ощадбанку про сплату транспортного податку.

На думку податкової інспекції, виконання юридичною особою обов'язків зі сплати податків можливо тільки шляхом безготівкового перерахування грошових коштів (тобто шляхом пред'явлення в банк доручення на сплату відповідного податку з розрахункового рахунку організації). Платники податків-організації не вправі при сплаті податків і зборів вносити в банки готівкові кошти для перерахування їх на рахунки з обліку відповідних бюджетів, минаючи свої банківські рахунки. На думку податкового органу, у разі сплати податку шляхом внесення готівкових грошових коштів фізичною особою (навіть якщо в документі про сплату, поданому в банк фізичною особою, як платник буде вказана організація) обов'язок по сплаті податку не вважається виконаним.

Суд визнав не заснованої на нормах НК РФ позицію податкового органу про неможливість сплати податку юридичною особою шляхом внесення готівкових грошових коштів фізичною особою - законним представником організації з посиланням наВизначення КС РФ від 22.01.2004 №41-О. Суд при названих обставин прийшов до висновку, що сума транспортного податку сплачена саме даною організацією через її законного представника та за рахунок її власних коштів, а також зобов'язав поновити порушені права суспільства шляхом відображення на його особовому рахунку (зарахування на рахунок) суми сплаченого транспортного податку .

Одне з останніх рішень по даній темі -Постанова Тринадцятого арбітражного апеляційного суду РФ від 25.01.2008 №А42-5363/2007. Директор організації, отримавши під звіт грошові кошти на сплату податків і зборів, сплатив транспортний іземельний налогічерез Ощадбанк від імені підприємства, потім відзвітував за авансовими звітами. Всі реквізити як податкового органу, так і організації вказані вірно, що дозволяє персоніфікувати платника податків та ідентифікувати платіж. На думку податкової інспекції, платіжні документи повинні виходити від платника податків та бути підписані ним самим, тобто від імені ВАТ, а не від імені директора, проводитися за рахунок коштів платника податків, що знаходяться в його вільному розпорядженні. Тому податки, сплачені за квитанціями фізичною особою, не можуть бути враховані як платежі організації. Відповідно, податкова інспекція виставила вимогу на сплату в добровільному порядку недоїмки і пені.

Суди підтримали платника податків, виходячи з того, що податки добровільно і своєчасно сплачені до бюджету в повному обсязі директором товариства, який є його законним представником, що не суперечить вимогамст. 45 НК РФ. З цього випливає, що організація виконала обов'язок по сплаті податків.

Виходячи з вищесказаного податки і збори необхідно сплачувати тільки шляхом безготівкового перерахування грошових коштів з розрахункового рахунку організації. У разі сплати податку шляхом внесення готівкових грошових коштів фізичною особою (навіть якщо в документі про сплату, поданому в банк фізичною особою, як платник буде вказана організація) обов'язок по сплаті податку не буде вважатися виконаною. Така думка Мінфіну і податкових органів.

Але на практиці бувають ситуації, коли існує тільки єдина можливість сплатити - готівкою через представника підприємства. З урахуванням сформованої арбітражної практики обов'язок платника податків по сплаті податку може бути виконана шляхом внесення в банк готівкових грошових коштів фізичною особою (законним або уповноваженим представником організації), що отримали дані кошти під звіт. При цьому треба пам'ятати, що, найімовірніше, правомірність сплати податку або збору таким чином доведеться доводити в суді.

[1] Див статтю А. В. Серебрякової "Особливості видачі готівкових та безготівкових грошових коштів у підзвіт "(№ 4, 2008).

[2] Порядок ведення касових операцій в Російській Федерації, утв. Рішенням Ради директорів ЦБ РФ від 22.09.1993 № 40.


Стаття отримана: Клерк.Ру

Детальніше »