Важко бути спортивним спадкоємцем. Аж надто важким тягарем лягають на його плечі медалі та рекорди попередників. Від нього чекають ще більш гучних перемог і рекордів, нових лаврів і фанфар. І у скількох молодих талановитих атлетів "підгиналися" ноги під вагою покладалися на них надій. Але заслужений майстер спорту Петро Болотников став не тільки гідним спадкоємцем слави братів Знам'янський та Володимира Куца, але і примножив переможні традиції своїх знаменитих попередників. А ось у самого Болотникова гідних спадкоємців поки, на жаль, не знайшлося. Свої перші кроки в спорті 20-річний Петро зробив під час служби в армії. Наставником Болотникова став неодноразовий чемпіон і рекордсмен країни Петро Сергійович Степанов. Тренувався Болотников в компанії відомих армійських бігунів і вже навесні 1954 р. став переможцем московського кросу. На наступний рік Петро вперше стартував разом з перебувають у розквіті сил Володимиром куцому.

Було це на першості Збройних Сил. Куц став переможцем, встановивши новий рекорд країни, а Болотников, відставши на дві хвилини, зайняв 3-е місце. У 1956 р. Петро вперше став призером чемпіонату СРСР і був включений до складу збірної команди країни. Але з "тіні" великого Куца Болотников вийшов тільки в 1957 р. На чемпіонаті країни Петро зумів протриматися за куцому майже всю 10-кілометрову дистанцію, а на фініші обійшов його і випередив на 0,2 сек. Так Болотников завоював першу зі своїх 13 золотих медалей чемпіона СРСР, а Куц отримав свою єдину срібну нагороду. У дворазового олімпійського чемпіона з'явився гідний наступник. Сходження Болотникова багато в чому пов'язане з ім'ям чудового радянського тренера Григорія Ісаєвича Никифорова, який керував підготовкою і Куца, і практично всіх найкращих наших стаєрів 50-60-х років. Це був "золотий вік" нашого стайєрського бігу. Втім, в колишні роки Никифоров тренував і спринтерів, і стрибунів, і метальників.

Він підготував 25 спортсменів, яким були присвоєні звання заслужених майстрів спорту, його вихованці 61 раз були чемпіонами країни, встановили близько 70 всесоюзних рекордів, 7 з них світові, що належать Куцу і Болотникову. У 1958 р. Болотников стає лідером наших стаєрів. Протягом п'яти років він добивається золотого дубля на чемпіонатах країни, виграючи біг на 5000 і 10 000 м. Подібного результату не мав жоден з радянських стаєрів. На відміну від Куца, вірного тактиці "відкритого забрала", Болотников використовував самі різні, виходячи з обстановки, тактичні схеми.

Він варіював їх в залежності від свого стану і рівня підготовки суперників. Повністю контролюючи хід бігу, Болотников в 1960 р. став олімпійським чемпіоном у бігу на 10000 м, а в 1962 г.чемпіоном Європи в бігу на 10 000 м та бронзовим призером на п'ятикілометровій дистанції. Не менш яскравою, але, мабуть, найбільш пам'ятною стала остання перемога Болотникова.

Сталося це в 1965 р. під час традиційного матчу легкоатлетів СРСР і США в Києві. Втім, на цей раз Петро блиснув не тільки хитромудрої тактикою, але і бійцівськими якостями. У бігу на 5000 м 35-річний Болотников зустрівся з олімпійським чемпіоном 1964 Робертом Шюлем, який був молодшим на 8 років і перебував у відмінній формі. Розв'язка настала на останньому колі. Болотников встиг "стрельнути" першим. Американець трохи забарився, але зумів наздогнати Петра і навіть вийти вперед. Болотников додав і повернув собі лідерство. Але Шюль теж додав і знову вийшов вперед. Ось так і розгойдували вони ці «гойдалки» останні півкола. Обидва бігли на межі сил. І все-таки якимось неймовірним зусиллям волі Болотников змусив себе зробити кілька швидких кроків і першим "пірнув" у фінішний створ. Олімпійський чемпіон відстав на ледь вловиме мить. Таким було прощання з біговою доріжкою заслуженого майстра спорту, кавалера ордена Леніна Петра Болотникова.