Журнал "У курсі справи"/

Питання:Працівник направляється у відрядження за межі Російської Федерації. Чи можна йому видати командировочні з каси організації в іноземній валюті?

буйкові М.І., бухгалтер, м. Солнечногорск, Московська область

Відповідь:До жаль, це питання є досить спірним. Давайте розберемося чому.

З липня 2005 року в пункті 1 статті 9 Федерального закону від 10.12.2003 № 173-ФЗ "Про валютне регулювання та валютний контроль" з'явився підпункт 9, який разрешілвалютние операціімежду резідентамі1:

- при оплаті та (або) відшкодування витрат фізичної особи, пов'язаних зі службовим відрядженням за межі території РФ;

- при погашенні невитраченого авансу, виданого в зв'язку зі службовим відрядженням.

Оскільки в даній нормі не обумовлюється інше, можна зробити висновок, що законодавець надав роботодавцю право видати аванс працівнику в іноземній валюті у зв'язку зі службовим відрядженням за межі Російської Федерації. А це можна зробити і через касу. Дану точку зору підтримують і деякі суди2. Та й Центральний банк Росії не проти проведення таких операцій3. Хоча він і не регулює питання, пов'язані з порядком видачі роботодавцем іноземної валюти для відшкодування співробітникам відрядних витрат по закордонних відрядженнях.

Однак є й інша точка зору. Природно, вона не на користь організацій. Аргументація така.

Порядок здійснення резидентами валютних операцій регламентується статтею 14 Закону № 173-ФЗ. У загальному випадку розрахунки по даних операціях виробляються юридичними особами-резидентами через банківські рахунки в уповноважених банках, порядок відкриття і ведення яких встановлюється Центральним банком Російської Федераціі4.

При цьому тільки в певних випадках допускаються розрахунки в готівковій іноземній валюті. Перелік таких операцій є закритим, і видача готівкової іноземної валюти на відрядні витрати в ньому не пойменовані. Тому вона повинна здійснюватися з використанням банківського рахунку в уповноваженому банке5. Виходить, що, видаючи з каси придбану іноземну валюту відрядженому працівникові, організація порушує валютне законодательство6.

На жаль, правомірність такого підходу підтримують і деякі суди7.


До відома.Штрафні санкції за порушення валютного законодавства встановлені пунктом 1 статті 15.25 Кодексу РФ про адміністративні правопорушення. За здійснення дозволеної валютної операції, але з порушенням встановленого порядку без використання в уповноваженому банку банківського рахунку передбачена відповідальність у вигляді адміністративного штрафу від ѕ до одного розміру суми незаконної валютної операції (розміру авансу на витрати на відрядження).

При цьому притягнути до відповідальності можуть протягом одного року з моменту вчинення нарушенія8.


Але, як ми вже сказали, існують рішення і на користь компаній . Арбітри виходять з того, що в положеннях Закону № 173-ФЗ є неоднозначність. А всі непереборні сумніви, протиріччя і неясності актів валютного законодавства РФ, актів органів валютного регулювання та актів органів валютного контролю тлумачаться на користь резидентів і нерезидентів. Тому виплата працедавцем своїм співробітникам авансу в іноземній валюті на службове відрядження за межі Російської Федерації не суперечить законодательству9.

У той же час наявність судової практики свідчить про те, що, видаючи на відрядження готівкову іноземну валюту, організація несе певні ризики. Негативних наслідків можна уникнути, якщо направити у відрядження працівника з корпоративною банківською картою. З її допомогою можна як оплачувати витрати в безготівковому порядку, так і отримувати готівку в іноземній валюте10.

Крім того, аванс на витрати на відрядження можна видати працівникові і в рублях. У цьому випадку співробітник самостійно набуває іноземну валюту в обмінному пункті. Причому сума компенсації працівникові витрат, пов'язаних з обміном валюти, не утворює у фізичної особи доходу, оподатковуваного НДФЛ11.

1) ст. 1 Федерального закону від 18.07.2005 № 90-ФЗ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів Російської Федерації"

2) постанови ФАС Далекосхідного округу від 13.12.2006 № Ф03-А24/06-2/4369, Тринадцятого арбітражного апеляційного суду від 07.08.2007 № А21-2279/2007

3) листи Центрального банку Росії від 30.07.2007 № 36-3/1381, Головного управління Банку Росії по Санкт-Петербургу від 01.03.2006 № 19-2-2/1805

4) п. 2 ст. 14 Федерального закону від 10.12.2003 № 173-ФЗ "Про валютне регулювання та валютний контроль"

5) п. 2 ст. 14 Федерального закону від 10.12.2003 № 173-ФЗ

6) п. 1 ст. 9 Федерального закону від 10.12.2003 № 173-ФЗ

7) постанови ФАС Східно-Сибірського округу від 04.07.2007 № А33-1125/07-Ф02-3880/07, № А33-1126/07- Ф02-3877/07

8) п. 1 ст. 4.5 КоАП РФ

9) п. 6 ст. 4 Федерального закону від 10.12.2003 № 173-ФЗ

10) п. 2.5 положення ЦБ РФ від 24.12.2004 № 266-П

11) п. 3 ст. 217 НК РФ


Стаття отримана: Клерк.Ру

Детальніше »