Автор: Заліна Корнієва, прес-секретар Управління Федеральної міграційної служби РФ по м. Москві.
Джерело: Журнал "Юрист компанії" (подивитися всі статті)

На початку літа багато майбутні відпускники стурбовані питанням отримання закордонних паспортів для поїздки. Підбірка відповідей на питання про закордонних паспортах допоможе юристові проконсультувати друзів і колег.

1. Що таке "біометричний" закордонний паспорт і чим він відрізняється від звичайного? Я повинен здати відбитки пальців?

Під "біометричним" закордонним паспортом зазвичай мають на увазі паспорт нового покоління, що містить електронний носій інформації. Зовні він відрізняється від паспорта старого зразка лише особливим логотипом на обкладинці і більш щільною першою сторінкою (в неї вшитий електронний чіп з тими ж даними, які вписані в паспорт). Дані з чіпа зчитує спеціальне обладнання на митниці. Тому такий паспорт захищений від підробок. Біометричний параметр полягає тільки в цифровій фотографії, відбитки пальців здавати не потрібно. На відміну від оформлення паспорта старого зразка для паспорта нового покоління вас сфотографують в спеціальній кабіні безпосередньо у відділенні ФМС Росії при здачі документів.

Ще одна відмінність "біометричного" паспорта полягає в тому, що в нього не можна вписати дитину. Тому, якщо ви робите собі паспорт нового зразка та плануєте брати в закордонні поїздки дитини, йому необхідно оформити окремий паспорт незалежно від віку.

Для отримання паспорта нового зразка потрібно оформити заяву за спеціальною формою (додатки № 1, 2 до інструкції, затвердженої спільними наказами МВС Росії № 785, МЗС Росії № 14133, ФСБ Росії № 461 від 06.10.06). Крім того, мито за видачу паспорта сплачується в підвищеному розмірі - не 400 рублів, як за паспорт старого зразка, а 1 тис. рублів (подп. 1.1 п. 1 ст. 333.28 НК РФ), для дітей до 14 років відповідно паспорт старого зразка - 200 рублів, а нового - 500 рублів.

2. Закордонний паспорт я оформив три роки тому. Він звичайний, старого зразка. Чи треба зараз міняти його на "біометричний"?

Такої необхідності немає. По-перше, термін дії паспорта старого зразка (як і нового) становить п'ять років (ст. 10 Федерального закону від 15.08.96 № 114-ФЗ "Про порядок виїзду з Російської Федерації та в'їзду в Російську Федерацію"). Тому ваш паспорт ще діє. По-друге, сама форма паспорта старого зразка не скасована, такі паспорти і раніше видаються (п. 4 указу Президента РФ від 19.10.05 № 1222). Ніхто не зобов'язаний при оформленні нового паспорта отримувати саме "біометричний". Паспорти старого і нового зразка мають однакову юридичну силу.

3. Взимку я чула в новинах, що тепер всім батькам, у кого діти вписані у закордонний паспорт, незалежно від віку дітей треба вклеювати їх фотографії. Я оформляла свій паспорт минулого літа, тоді ж вписала туди дворічну дочку, але без фото. Що, тепер перед поїздкою треба вклеювати її фотографію?

Ні, не обов'язково. Дійсно, наказом МВС Росії від 12.02.09 № 128 були внесені зміни до інструкції "Про порядок оформлення і видачі закордонних паспортів громадянам Російської Федерації для виїзду з Російської Федерації та в'їзду в Російську Федерацію" (затверджена наказом МВС Росії від 26.05.97 № 310). Якщо раніше дітей до 6 років можна було вписувати в паспорт батьків без фотографії, то тепер фотографія потрібно незалежно від віку дитини. Але ці зміни не мають зворотної сили. Тобто ті, хто вписав дитини у свій паспорт до набуття чинності наказу від 12.02.09 № 128 (до 22.03.09), не зобов'язані вклеювати туди фотографію дитини, якщо йому ще не виповнилося 6 років. Вимоги про обов'язкову наявність фотографії дитини молодшої 6 років поширюються тільки на тих одержувачів паспортів, хто звернувся за їх видачею після 21 березня 2009 року.

Однак необхідно мати на увазі, що деякі держави для оформлення візи вимагали раніше і вимагають зараз, щоб у дитини, вписаного в паспорт одного з батьків, обов'язково була своя фотографія в цьому паспорті. Про вимоги конкретної країни, куди збираєтеся ви, можна дізнатися в її російському посольстві або консульстві.

4.

Я оформила закордонний паспорт в минулому році і навіть нікуди ще по ньому не встигла з'їздити. У цьому році вийшла заміж і змінила прізвище. Чи обов'язково міняти закордонний паспорт через зміну прізвища або він дійсний зі свідоцтвом про шлюб?

У разі зміни прізвища паспорт необхідно обміняти, навіть якщо його термін дії ще не закінчився. Це стосується паспортів як старого, так і нового зразка (п. 4.6 інструкції від 26.05.97, п. 29 інструкції від 06.10.06). Процедура така ж, як для отримання нового паспорта. Необхідно заново уявити такий же пакет документів, як і при первинному отриманні паспорта, заплатити держмито та оформити заяву про видачу паспорта. При цьому в розділі "П.І.Б." потрібно вказати свою нову прізвище, коли саме ви її редагували і де.

5. Збираємося відправити сина відпочивати з бабусею. Чи може вона вписати онука в свій закордонний паспорт?

Ні, діючий порядок передбачає можливість вписати дитину до 14 років тільки в паспорти батьків (п. 1.6 інструкції від 26.05.97). І то лише в паспорт старого зразка. Неповнолітнім, які досягли 14-річного віку, оформляються окремі паспорти старого зразка. А паспорт нового покоління можна отримати в будь-якому віці. Тому для поїздки за кордон у супроводі бабусі вашому синові необхідно оформити окремий паспорт.

6. Я втратив закордонний паспорт. Що робити: знову отримувати новий в звичайному порядку зі збором всіх документів заново або є якийсь спрощений і прискорений порядок відновлення загубленого паспорта?

Втрачений закордонний паспорт не відновлюється. У цьому випадку необхідно оформити новий паспорт у звичайному порядку (п. 4.6 інструкції від 26.05.97, п. 29 інструкції від 06.10.06). Так як за загальним правилом оформлення нового паспорта не допускається без вилучення колишнього діючого паспорта (п. 4.2 інструкції від 26.05.97, п. 23 інструкції від 06.10.06), вам необхідно підтвердити факт його втрати. Для цього спочатку вам потрібно заявити про втрату паспорта в міліцію, якщо мова йде про паспорт старого зразка, а якщо втрачено паспорт нового зразка - до територіального відділення Федеральної міграційної служби, і отримати там відповідну довідку (п. 4.8 інструкції від 26.05.97, п. 30 інструкції від 06.10.06). Потім з цією довідкою треба звернутися за оформленням нового закордонного паспорта.

7. Що робити, якщо закордонний паспорт загубиться за кордоном або його вкрадуть? Як повернутися назад до Росії?

У такому випадку необхідно звернутися до найближчого російське дипломатичне представництво або консульство, де вам видадуть тимчасовий документ, що посвідчує особу - свідоцтво на в'їзд (повернення) у Російську Федерацію ( ст. 11 закону "Про порядок виїзду з Російської Федерації та в'їзду в Російську Федерацію"). Але перед цим необхідно заявити в поліцейську ділянку країни перебування про втрату або розкрадання паспорта та отримати довідку про те, що ви зверталися туди з приводу пропажі документа. Свідоцтво на повернення вам видадуть тільки при пред'явленні такої довідки (п. 5 Положення про оформлення свідоцтва на в'їзд (повернення) в Російську Федерацію, затвердженого постановою Уряду РФ від 01.10.98 № 1142).

Крім того, знадобляться небудь документи, що дозволяють ідентифікувати вашу особу, підтвердити громадянство і встановити російське місце проживання. Наприклад, військовий квиток, службове посвідчення з фотографією, водійське посвідчення.

Коли ніяких подібних документів з собою немає, можна привести двох свідків (вони повинні бути громадянами Росії), які підтвердять вашу особистість.

Якщо немає ні документів, ні свідків, то консульство або дипломатичне представництво відправить запит до територіального відділення Федеральної міграційної служби Росії по вашому місцем проживання. Зрозуміло, в цьому варіанті видачі довідки доведеться чекати довше. Тому, якщо ви збираєтеся подорожувати поодинці і не берете із собою ніяких інших документів крім закордонного паспорта, варто хоча б зробити його ксерокопію, щоб спростити процедуру ідентифікації особи.


Стаття отримана: Клерк.Ру

Детальніше »