Матеріал наданий журналом "Практична бухгалтерія"/

Поки фірма не "розкрутилася", виручки у неї може і не бути. Але витрати будуть неодмінно. Чи можна прийняти їх при розрахунку податку на прибуток? Спори з цього питання йдуть вже давно, але восени цього року податкові працівники нарешті дозволили їх на користь підприємств.

М. Гриня, експерт ПБ

Припустимо, фірма працювала, але виручки не отримувала. Причини тому можуть бути самі різні: від відсутності клієнтів до збою у виробництві. Самі розумієте, таких витрат, як зарплата працівникам, ЕСН і оплата комунальних послуг, уникнути не вдасться. Неминуче постає питання: чи можна врахувати їх, якщо виручки у звітному періоді не було? У бухобліку все просто. Згідно ПБУ 10/99, витрати відображаються у ньому незалежно від того, був дохід чи ні (п. 17). Складніша справа з податковим обліком. Оскільки чіткої відповіді на поставлене питання Податковий кодекс не дає.

Еволюція думок

Відразу скажемо, точка зору інспекторів з цього питання відома давно. У листі від 10 вересня 2002 р. № 02-5-11/202-АД088 вони вказали, що "вся сума ... витрат підлягає обліку ... цього звітного періоду, незалежно від того, що ... дохід отриманий не був ". Правда, їх роз'яснення стосувалося підприємств, які працюють вже не перший рік, але з якоїсь причини доходу у звітному періоді не отримали. А щодо "новонароджених" фірм податкові працівники були суворі: якщо немає доходів, врахувати витрати не можна. Причина тривіальна: вони не відповідають критеріям статті 252 Податкового кодексу. Нагадаємо, тут сказано, що витрати повинні бути "зроблені для здійснення діяльності, спрямованої на одержання доходу". Однак, якщо компанія тільки відкрилася, принесуть витрати дохід або підуть даремно, поки неясно.

У листі від 26 травня 2003 р. № 02-5-11/137-У178 контролери тільки підтвердили раніше висловлену точку зору. При цьому вони відзначили, якщо фірма в майбутньому отримає дохід, то вона "може перерахувати податкові зобов'язання з податку на прибуток ...

з урахуванням витрат на організацію ... виробництва". Правда, працівники податкового відомства не врахували положення статті 264 Податкового кодексу (подп. 34 п. 1). Тут сказано, що "до інших витрат, пов'язаних з виробництвом і реалізацією, відносяться ... витрати на підготовку і освоєння нових виробництв". А адже саме ці витрати найчастіше і є причиною відсутності доходу. Тому компанії, які розширюють бізнес, врахувати свої "безприбуткові" витрати при розрахунку податку на прибуток можуть. Саме на це звернув увагу Мінфін Росії в листі від 10 липня 2003 р. № 04-02-05/1/72: "Витрати на підготовку і освоєння нових виробництв ... в повному обсязі відносяться до витрат поточного звітного (податкового) періоду" .

Минулої осені фахівці податкової служби ще раз висловили свою думку (лист МНС Росії від 27 вересня 2004 р. № 02-5-11/162 (a)). На цей раз вони не стали розділяти компанії на "молоді" і "зростаючі". Врахувати витрати "як в періоді отримання доходів, так і в періоді, в якому організація доходи не отримує", контролери дозволили всім. Але при цьому вони висунули одну умову: діяльність повинна бути спрямована на отримання доходу. Правда, як це підтвердити, незрозуміло. Адже буде прибуток чи ні, стане ясно тільки в майбутньому, а витрати компанія врахує вже зараз. Але в разі спору доводити арбітрам, що витрати компанії на отримання доходу не спрямовані, повинні будуть саме вони (п. 6 ст. 108 НК РФ). А практика показує, що дуже часто перевіряючі йдуть із зали суду ні з чим (див., наприклад, постанови ФАС Поволзької округу від 8 липня 2004 р. у справі № А57-12390/03-22, Північно-Західного округу від 2 серпня 2004 р. у справі № А56-1475/04).


Справжня енциклопедія для бухгалтера!
Система "ПОМІЧНИК БУХГАЛТЕРА" включає нормативно-правові документи, коментарі, консультації, довідкові та інші матеріали, необхідні в роботі.

Звертайтеся за тел. (812) 740-78-96, [email protected]


Стаття отримана: Клерк.Ру

Детальніше »