Облік, податки, право/

М.А. Щербакова, експерт "УНП"

А чи буде торговим зал?

При роздрібній торгівлі ЕНВД платиться або з торговою площею, або з торгового місця. Причому сума податку безпосередньо залежить від використовуваного показника. Розберемося, коли і який показник треба застосовувати. І що вигідніше: місце або площа.

Підрахуємо метри

Поставлений дохід платника податків розраховується виходячи з фізичних показників, встановлених окремо для кожного з видів діяльності. При роздробі це площа залу і торгове місце. І кожному показнику відповідає розмір базової прибутковості (п. 2 ст. 346.29 НК РФ). Так, "вартість" одного квадратного метра торгової площі становить 1800 рублів. А "ціна" торгового місця - 9 тис. рублів на місяць за "штуку".

Очевидно, що використовувати показник "торговельне місце" вигідніше, якщо площа приміщення, з якого ведеться торгівля, перевищує 5 кв. метрів. І навпаки, при маленькому (до 5 кв. Метрів) магазині податок буде менше, якщо платити його виходячи з площі торгового залу.

Але так як торгова площа в магазинах зазвичай перевищує 5 "квадратів", у більшості випадків вигідніше платити податок саме з "торгового місця". А чи можна площа перетворити на місце?

Продавець в пошуках місця

Платити ЕНВД з торгового місця можна тільки якщо торгівля ведеться через нестаціонарну торговельну мережу або через стаціонарну торговельну мережу, але без торгових залів (п. 3 ст. 346.29 НК РФ). При цьому під стаціонарної торгової мережею НК РФ розуміє спеціально обладнані та призначені для ведення торгівлі будівлі (їх частини) та будови.

Тобто основною ознакою стаціонарної торговельної мережі є призначення будівлі для ведення торгівлі. Правда, в кодексі ця ознака не конкретизується. Тому, на наш погляд, цілком припустимо визначати призначення майна на підставі інвентаризаційних і правовстановлюючих документів на будівлю (будова). Наприклад, якщо у свідоцтві про державну реєстрацію або технічному паспорті вказано, що приміщення нежитлове або складське, другий ознака не виконується. І податок потрібно буде платити з торгового місця.

Що в магазині твоєму

А от якщо, згідно з документами (договором оренди, свідоцтва про право власності, технічного паспорту), приміщення є торговим, то для вирішення питання про фізичне показнику знадобляться додаткові дані. Справа в тому, що не всяка торгова точка має торговий зал (а значить, і площа цього залу). Адже під торговим залом розуміються приміщення і відкриті майданчики, використовувані для торгівлі.

Причому під це визначення не потрапляють підсобні та адміністративно-побутові приміщення, а також приміщення для прийому, зберігання товарів і підготовки їх до продажу. За умови, що в них не обслуговують відвідувачів (ст. 346.27 НК РФ).

І найголовніше - перелік приміщень, де обслуговують відвідувачів, визначається на підставі інвентаризаційних і правовстановлюючих документів. Мова йде про договори купівлі-продажу або оренди (суборенди) нежитлового приміщення або його частини (частин), технічному паспорті на нього, планах, схемах, експлікація, дозвіл на право обслуговування відвідувачів на відкритому майданчику і т. п. (лист МНС Росії від 01.08.03 № 22-2-14/1757-АБ026).

Тобто, якщо ваші документи оформлені так, що в приміщенні немає площ, відведених для безпосереднього обслуговування покупців, не виникає і торгового залу (лист Мінфіну Росії від 03.03.05 № 03-06-05-04/49). Наприклад, не з'являється торгового залу, якщо товари доставляються на будинок покупцеві і оплачуються при отриманні. А в магазині лише оформляються договори. У такому випадку треба говорити саме про торговому місці. Тобто про місце, де відбувається угода купівлі-продажу.

Можна платити податок з торгового місця і в іншій ситуації. Якщо в оренду отримана лише частина торгового залу без права користування підсобними, складськими та адміністративними приміщеннями. Така позиція судів (постанови федеральних арбітражних судів Західно-Сибірського від 17.11.04 по справі № Ф04-8178/2004 (6257-А46-19), від 03.11.04 по справі № Ф04-7935/2004 (6064-А46-27) , від 17.11.04 по справі № Ф04-8171/2004 (6315-А46-26), Уральського від 29.07.04 по справі № Ф09-3023/04-АК, від 17.08.04 по справі № Ф09-3286/04- АК округів).

Відзначимо, що з наступного року поняття торгового залу зміниться. Згідно з новою редакцією статті 346.27 НК РФ *, в площу торгового залу входитиме частина магазину, павільйону (відкритої площадки), зайнята устаткуванням, призначеним для викладки, демонстрації товарів, проведення грошових розрахунків і обслуговування покупців. А також площі контрольно-касових вузлів і кабін, робочих місць обслуговуючого персоналу, проходів для покупців.

Зміни внесені Федеральним законом від 21.07.05 № 101-ФЗ "Про внесення змін до глави 26.2 і 26.3 частини другої Податкового кодексу Російської Федерації і деякі законодавчі акти Російської Федерації про податки і збори, а також про визнання такими, що втратили чинність окремих положень законодавчих актів Російської Федерації ".


Стаття отримана: Клерк.Ру

Детальніше »