Джерело: Журнал "Главбух" (подивитися всі статті)

Заробивши за 9 місяців 2009 року не більше 45 млн руб., з січня 2010 року можна перейти на "спрощенку". Коефіцієнт-дефлятор застосовувати не треба.

Федеральний закон від 19 липня 2009 р. № 204-ФЗ, пункт 1 статті 1, частини 1 і 2 статті 2 вступили в силу 22 липня 2009 року, інша частина закону - з 1 січня 2010 року

Федеральний закон від 19 липня 2009 р. № 201-ФЗ, пункт 1 статті 1 набирає чинності з 1 січня 2010 року, пункти 2 і 3 статті 1 вступили в силу 22 липня 2009 року і поширюються на період з 1 січня 2009 року

Федеральний закон від 17 липня 2009 р. № 165-ФЗ, вступає в силу 23 серпня 2009 року і поширюється на період з 1 січня 2009 року

Ліміт доходів для переходу на "спрощенку" дорівнює 45 млн руб.

Якщо доходи компанії за 9 місяців 2009 року не перевищить 45 млн руб., з 2010 року вона може перейти на спрощену систему оподаткування. Коригувати суму нового "дев'ятимісячного" ліміту на коефіцієнт-дефлятор не потрібно. Такі правила встановлені у пункті 2.1 статті 346.12 Податкового кодексу РФ, який вступить в силу в день, коли закон буде офіційно опублікований.

З цієї ж дати призупинено дію ліміту, яким компанії керувалися при переході на спрощену систему раніше & mdash ; 15 млн руб. (П. 2 ст. 346.12 Податкового кодек-са РФ). Нагадаємо, визначаючи, чи має компанія право на "спрощенку", цю суму треба було корегувати на коефіцієнт-дефлятор.

Зауважимо, що методика, за якою визначали остаточну суму ліміту, викликала суперечки між компаніями і податківцями. На думку Мінфіну Росії, для розрахунку потрібно було брати значення одного коефіцієнта - встановленого наказом Мінекономрозвитку Росії на рік, в якому подається заява про перехід на "спрощенку" (лист від 10 березня 2009 р. № 03-11-09/93). При перевірках податкові інспектори довгий час керувалися саме цим підходом.

У той же час із тексту пункту 2 статті 346.12 Податкового кодексу РФ випливало, що встановлений на поточний рік коефіцієнт потрібно множити на всі коефіцієнти-дефлятори, які застосовувалися раніше . Президія ВАС РФ підтвердив це в постанові від 12 травня 2009 р. № 12010/08. І зовсім недавно чиновники з ФНС Росії визнали: наведена в цій постанові позиція є правомірною. І порекомендували податковим інспекторам використовувати саме її, а не роз'яснення Мінфіну Росії. Такі вказівки наведені в листі ФНС Росії від 3 липня 2009 р. № ШС-22-3/539 @. Співробітники ИФНС будуть застосовувати його при перевірках обгрунтованості переходу на "спрощену" систему оподаткування в минулих періодах.

У найближчому майбутньому коефіцієнти на розрахунок ліміту впливати не будуть. А значить, кількість суперечок про правомірність переходу на спрощену систему має скоротитися. Але відразу обмовимося: термін дії нового підвищеного ліміту обмежений. Орієнтуючись на нього, компанія може перейти на "спрощенку" з 2010-го, з 2011-го або з 2012 року. З 1 жовтня 2012 положення пункту 2.1 статті 346.12 Податкового кодексу РФ діяти перестануть. Замість цього (як передбачається зараз) знову потрібно буде застосовувати тимчасово "заморожений" ліміт доходів (15 млн руб.) Та коефіцієнти-дефлятори.

Правила підрахунку суми доходів, які компанія отримала за 9 місяців роботи (з 1 січня по 30 вересня), залишилися колишніми. Визначати цю суму потрібно відповідно до статті 248 Податкового кодексу РФ. Тобто в розрахунок треба включати виручку від реалізації (за правилами ст. 249 Податкового кодексу РФ) і позареалізаційні доходи (за правилами ст. 250 Податкового кодексу РФ). Суми ПДВ і акцизів у складі доходів не враховуються (п. 1 ст. 248 Податкового кодексу РФ). І ще один нюанс: якщо організація поєднує загальну систему оподаткування і ЕНВД, то доходи, отримані від діяльності на "вмененке", братися до уваги не повинні (п. 4 ст. 346.12 Податкового кодексу РФ).

Решта критерії, яким повинна відповідати компанія, яка планує перейти на спрощену систему, також не змінилися. Вони перераховані в пункті 3 статті 346.12 Податкового кодексу РФ. Зокрема, ця стаття забороняє застосовувати "спрощенку" організаціям:

  • - із філіями чи представництвами (якщо вони зазначені як такі в установчих документах);
  • - зі середньою чисельністю співробітників за податковий (звітний) період понад 100 осіб;
  • - із залишковою вартістю основних засобів та нематеріальних активів понад 100 млн руб.;
  • - заснованим іншими компаніями, загальний внесок яких до статутного капіталу становить понад 25 відсотків;
  • - провідним окремі види діяльності (банкам, страховикам, недержавним пенсійним фондам, інвестиційним фондам, професійним учасникам ринку цінних паперів і т. п.).

Також потрібно враховувати, що компанії, які є учасниками договору простого товариства (договору про спільну діяльність) або договору довірчого управління майном, не мають права застосовувати "спрощенку" з об'єктом оподаткування "доходи" (п. 3 ст. 346.14 Податкового кодексу РФ).

Щоб перейти з 2010 року на "спрощенку", знадобиться подати до податкової інспекції, де зареєстрована організація, заяву за формою № 26.2-1 (затверджена наказом МНС Росії від 19 вересня 2002 р.

№ ВГ-3-22/495). Хоча, якщо воно буде складено в довільній формі, помилки теж не буде (лист Мінфіну Росії від 3 листопада 2005 р. № 03-11-05/96). Термін подачі заяви - з 1 жовтня по 30 листопада 2009 року (п. 1 ст. 346.13 Податкового кодексу РФ). Краще його не порушувати, інакше шанс довести право на спецрежим у компанії буде тільки в суді (приклад - постанова ФАС Північно-Кавказького округу від 3 липня 2007 р. № Ф08-3906/2007-1575А).

Крім того, радимо подбати про те, щоб у компанії залишився документ з підтвердженням дати, коли заява була подана. Скажімо, це може бути його копія зі штампом інспекції та датою або завірена поштовим відділенням опис вкладення в лист. Такий документ убезпечить компанію від претензій, якщо заяву випадково загубиться в інспекції.

А от чекати, коли з податкової прийде повідомлення про можливість застосовувати "спрощенку", необов'язково. Адже перехід на "спрощенку" носить повідомний характер.

Ліміт доходів для роботи на "спрощенку" в 2010 році буде дорівнює 60 млн руб.

Гранична сума доходів, яку може отримувати компанія на "спрощенку", з 1 січня 2010 року складе 60 млн руб. Таке правило прописано в новому пункті 4.1 статті 346.13 Податкового кодексу РФ, який набуде чинності саме з цієї дати.

Підвищений розмір ліміту доходів буде застосовуватися до 31 грудня 2012 року включно. Коригуватися на коефіцієнт-дефлятор цей ліміт не буде.

В даний час, нагадаємо, розмір доходів, при якому компанія вправі залишатися на спрощеному режимі, розраховується як добуток 20 млн руб. і коефіцієнтів-дефляторов. Це випливає з пункту 4 статті 346.13 Податкового кодексу РФ. З 1 січня 2010 року по 31 грудня 2012 року діє цього пункту буде призупинено.

  • Правила розрахунку суми граничного доходу не змінилися. Відповідно до них компанія на "спрощенку" повинна враховувати:
  • - доходи від реалізації, що визначаються відповідно до статті 249 Податкового кодексу РФ (абз. 2 п. 1 ст. 346.15 Податкового кодексу РФ);
  • - позареалізаційні доходи, які визначаються відповідно до статті 250 Податкового кодексу РФ (абз. 3 п. 1 ст. 346. 15 Податкового кодексу РФ);
  • - аванси за договорами, укладеними до переходу на "спрощенку", якщо в цей період компанія розраховувала податок на прибуток методом нарахування (подп. 1 п. 1 ст. 346.25 Податкового кодексу РФ).

Включати до складу доходів суми ПДВ і акцизів не треба. Крім того, при розрахунку ліміту не потрібно враховувати:

  • - доходи від діяльності, перекладеної на ЕНВД;
  • - доходи, отримані на "спрощенку", але враховані при розрахунку податку на прибуток до переходу на спецрежим;
  • - доходи, передбачені статтею 251 Податкового кодексу РФ (подп. 1 п. 1.1 ст. 346.15 Податкового кодексу РФ);
  • - дивіденди і відсотки по державним (муніципальним) цінних паперів, з яких утримується (сплачується) податок на прибуток за ставками 0, 9 або 15 відсотків.

Виправлені неточності законодавства про "патентної" "спрощенку"

Підприємці, купивши патент, розраховують податок, множачи суму потенційно можливого річного доходу, який встановлений регіональним законодавством для конкретного виду діяльності, на ставку 6 відсотків. Це якщо патент придбано саме на строк, що дорівнює 12 місяцям. Якщо ж він куплений на більш короткий термін, базу для розрахунку податку потрібно перерахувати пропорційно періоду дії патенту.

Завдяки технічній поправці пункт 6 статті 345.25.1 Податкового кодексу РФ безперешкодно можна застосовувати саме в такому тлумаченні. Причому з 1 січня 2009 року. Раніше багатьох "упрощенщіков" бентежила помилково залишилася в цьому пункті розшифровка "більш короткого терміну" - квартал, шість місяців, дев'ять місяців.

Заднім числом - з 1 січня 2009 року - усунена і ще одна неприємна помилка. З пункту 9 статті 346.25.1 викреслять некоректний текст про те, що підприємець втрачає право на патентну "спрощенку", якщо наймає хоча б одного працівника. Адже з 1 січня 2009 року залучати найманих працівників підприємцям на патенті дозволили. Обмежено лише їх кількість - в середньому не більше п'яти осіб на рік.

Також скориговані правила, за якими підприємцям потрібно розраховувати доходи для порівняння з гранично допустимою сумою. Зараз робити це потрібно на кінець податкового періоду (п. 2.2 ст. 346.25.1 Податкового кодексу РФ). А з 2010 року контролювати суму доходів підприємець повинен буде протягом всього календарного року. При цьому уточнено, що від кількості отриманих в році патентів розрахунок залежати не повинен.

І останнє. Змінено порядок розрахунку податку для ситуації, коли регіональні влади не встановили нові значення потенційного можливого річного доходу на черговий календарний рік. Чинна редакція пункту 7 статті 346.25.1 в цьому випадку наказує використовувати показники, які діяли у попередньому році. Але з щорічною коригуванням на коефіцієнт-дефлятор. З 1 січня 2010 року по 31 грудня 2012 року ці показники можна буде брати за основу для розрахунку податку, не примножуючи їх на коефіцієнт-дефлятор.


Стаття отримана: Клерк.Ру

Детальніше »