ЗАТ "Консалтингова група" Дзеркало "/

Організація-комісіонер працює за договором комісії з реалізації товару (продає комісійний товар і власні послуги з доставки). До книги продажів потрапляють записи про суми комісійної винагороди і виконані послуги. Найчастіше в рахунку-фактурі покупцеві на продаж товару відображається одночасно сума послуг на доставку. При цьому в книгу продажів потрапляє не вся сума рахунку-фактури, а сума комісійної винагороди за продаж товару і повністю сума послуг. Як правильно оформляти рахунки-фактури на товар і послуги покупцеві? Чи можливо відображення товару і послуг одночасно в одному рахунку-фактурі?

Договір комісії спрямований виключно на вчинення правочинів (укладення договорів) з третіми особами, тобто він не передбачає надання комісіонером яких- або інших відплатних послуг комітенту. Відповідно, такі послуги не підлягають відшкодуванню комітентом, а оплачуються ним в загальноприйнятому порядку. Між тим у ряді випадків договором комісії передбачається, що комісіонер не тільки укладає угоди з купівлі-продажу товару, що належить комітенту, а й власними силами надає комітенту (в цілях виконання доручення) інші послуги. Згідно п. 3 ст. 421 ГК РФ договір, в якому містяться елементи різних договорів, передбачених законом або іншими правовими актами, називається змішаним. До відносин сторін такого договору застосовуються у відповідних частинах правила про договори, елементи яких містяться у змішаному договорі.

Якщо згідно з умовами договору з комітентом, організація продає послуги з доставки комісійного товару комітенту, який потім включає їх в ціну товару, призначається покупцеві, то рахунок-фактуру покупцеві комісіонер виставляє на загальну суму товару (з комісією і вартістю послуг з доставки) без виділення вартості транспортувань окремим рядком. Цей рахунок-фактура не реєструється в книзі продажів, а підшивається в журнал обліку виставлених рахунків-фактур і копія його додається до звіту комісіонера.

На підставі цього рахунку-фактури, комітент виставляє комісіонеру свій рахунок-фактуру, після отримання звіту про реалізацію. Цей рахунок-фактуру підшивається в журнал обліку рахунків-фактур постачальників, без відображення в книзі покупок. При цьому, комітенту виставляється окремий рахунок-фактура на суму комісійної винагороди та послуг, наданих комісіонером з доставки товару і відображається в книзі продажів (п. 3 Листа МНС РФ від 21 травня 2001 р. № ВГ-6-03/404). Комітент враховує цей рахунок-фактуру у себе в книзі покупок.

Якщо комісіонер продає власні послуги з доставки покупцеві (за окремим договором з ним) то, після набрання чинності Постановою Уряду від 16.02.2004 № 84, на нашу думку, вартість послуг, що надаються комісіонером покупцю, не може бути виставлена ??покупцеві в одному рахунку-фактурі, разом з комісійним товаром.

Справа в тому, що зазначеною Постановою з Правил ведення журналів обліку отриманих і виставлених рахунків-фактур, книг покупок і книг продажів при розрахунках з податку на додану вартість, (затв. Постановою Уряду РФ від 02.12.2000 № 914) було виключено пункт 26, який хоч якось регламентував питання про реєстрацію в книзі продажів вартості послуг, оплачуваних покупцем понад ціни товару.

Пунктом 5 Листи МНС РФ від 21.05.2001 р.

№ ВГ-6-03/404, передбачалося, що "при реалізації посередником від свого імені одному покупцю товарів (робіт, послуг) комітента, принципала одночасно з реалізацією власних товарів (робіт, послуг) даному покупцю посередник може виставити єдиний рахунок-фактуру на зазначені товари (роботи, послуги) ". Даний лист діє по теперішній час і вносить плутанину в документообіг між комісіонером, комітентом і покупцем. Використовуючи п. 26 Правил, укупі з п. 5 Листа МНС РФ від 21.05.2001, комісіонер мав підстави включити в один рахунок-фактуру покупцеві і вартість комісійного товару, і вартість своїх послуг, що не мають відношення до комітента. На підставі діяв п. 26 Правил, комітент, отримавши звіт комісіонера з копіями виставлених покупцю рахунків-фактур, також міг не включати в свою книгу продажів (і відповідно, в рахунок-фактуру, що виписується комісіонером на проданий товар) вартість послуг з доставки. Хоча б ці послуги і були включені в копії рахунків-фактур покупцеві, на підставі яких комітент виставляв комісіонеру свої рахунки-фактури. Зі скасуванням зі 2 березня 2004 п. 26 Правил, таких підстав у комітента більше немає, а рахунок-фактуру комісіонеру він повинен виписати на підставі рахунку-фактури, виставленого комісіонером покупцю (п . 2 Листа МНС РФ від 21 травня 2001 р.). Тож, на наш погляд, включення в один рахунок покупцеві вартості послуг комісіонера і вартості комісійного товару призведе до суперечок комітента з податковими органами.

Ми розуміємо, що виставлення окремого рахунка-фактури покупцеві на надавані комісіонером послуги з транспортування товару, у ряді випадків може бути для покупця небажаним. Якщо покупець, застосовує спрощену систему "доходи мінус витрати", він може зменшити оподатковуваний базу тільки на суму доставки, включеної продавцем в ціну товару . Транспортні витрати, виділені окремим рядком, на думку податкових органів не збільшують витрати покупця, так як статтею 346.16 вони не передбачені (п. 3 листа МНС Росії від 15 вересня 2003 № 22-1-14/2021-АЖ397, лист МНС Росії від 17.06.2004 р. № 22-1-14/1058 @). І хоча це теж спірне питання, але на сьогодні арбітражна практика поки не склалася. Тому, на наш погляд, щоб не втратити покупця-"спрощенця", в виставляється йому рахунку-фактурі потрібно об'єднати вартість товару комісіонера і послуги покупцеві по доставці (без виділення вартості послуг окремим рядком). На нашу думку, зробити це, можливо тільки уклавши договір про надання послуг з перевезення з комітентом.

У цьому випадку вартість послуг з перевезення товару комітент буде включати в ціну товару. З точки зору оподаткування, ніякої різниці немає. Комітент обкладає ПДВ, отримані від покупця кошти, і отримує податкове вирахування, сплативши вартість доставки і отримавши рахунок-фактуру на послуги та комісію . Те ж з податком на прибуток.

Опубліковано в тижневику "ЕКОНОМІКА І ЖИТТЯ" Питання-відповідь № 7


Стаття отримана: Клерк.Ру

Детальніше »