Відповідно до Цивільного кодексу РФ, якщо майно є у власності двох або декількох осіб, то воно вважається спільною власністю. Вона може бути частковою і спільної. Володіти, користуватися і тим більше розпоряджатися майном у спільній власності складніше: адже власників декілька - у кожного з них буде своя думка. Виникають спірні моменти, деякі з них коментує юрист М2.

Квартира знаходиться у спільній частковій власності. Я є одним із співвласників квартири. Частка моя маленька, тому хочу її продати, але боюся, що інші співвласники не дадуть згоди на її продаж. Що можна зробити в цій ситуації?
Дмитро Першин, Люберці

Ваші побоювання безпідставні. Ніхто не може заборонити вам продати свою частку. У відповідності зі ст. 246 Цивільного кодексу РФ учасник часткової власності має право на свій розсуд продати, подарувати, заповісти, віддати в заставу свою частку або розпорядитися нею іншим чином з дотриманням при її безкоштовне відчуження правил про переважну купівлю.
Право переважної купівлі встановлено ст. 250 Цивільного кодексу. Згідно з положеннями закону, при продажу частки сторонній особі решта учасників часткової власності мають переважне право купівлі частки за ціною, за яку вона продається, і на інших рівних умовах, крім випадку продажу з публічних торгів.
Продавець частки зобов'язаний сповістити у письмовій формі інших власників про намір продати свою частку сторонній особі з зазначенням ціни та інших умов, на яких реалізує її. Якщо ніхто з них не придбає частку протягом місяця з дня повідомлення або всі відмовляться від покупки, власник має право продати свою частку будь-якій особі.
Якщо правило переважної купівлі буде порушено, будь-який учасник часткової власності має право протягом трьох місяців вимагати в судовому порядку переведення на нього прав і обов'язків покупця.
Варто знати, що якщо ви вже домовилися з одним з учасників часткової власності про те, що ви продаєте йому частку, то тоді дотримуватися правило переважної купівлі не треба - це не вважатиметься порушенням закону.

У нас з дружиною є дачна ділянка. Хочемо продати його нашому сусідові по дачі. Дружина не заперечує проти продажу. У якій формі треба зафіксувати її згоду?
Антон Малокремец, Москва

У відповідності зі ст. 35 Сімейного кодексу РФ для здійснення одним з подружжя угоди за розпорядженням нерухомістю та угоди, що вимагає нотаріального посвідчення та державної реєстрації, необхідно отримати нотаріально засвідчена згода другого з подружжя.
Під час нашого шлюбу моєї (тепер уже колишній) дружині батьки подарували житловий будинок, розташований на земельній ділянці (8 соток). Тобто вона є одноосібним власником цієї нерухомості. Але після цього я зробив капітальний ремонт будинку, прилаштував до нього підсобне приміщення, облагородив ділянку, розбивши на ньому газон, відремонтував паркан. Чи можу я розраховувати на те, що це нерухоме майно буде визнано нашою спільною власністю?
Геннадій Федорцов, Москва

Так, можете. Згідно зі ст. 37 Сімейного кодексу РФ, майно кожного з подружжя може бути визнане їх спільною власністю, якщо буде встановлено, що в період шлюбу (за рахунок спільного майна подружжя, майна кожного з подружжя або праці одного з подружжя) було зроблено вкладення, значно збільшують вартість цього майна , - капітальний ремонт, реконструкція, переобладнання та ін Але для цього вам треба звернутися до суду, де і буде вирішуватися це питання.

Ми з чоловіком розлучилися півроку тому. В даний час він живе зі своїми батьками. Я залишилася проживати в трикімнатній квартирі, яка є нашою спільною власністю. Не так давно мені стало відомо, що чоловік втратив роботу і йому нічим платити за кредит, який він взяв на покупку дорогої машини для себе. Чи можуть кредитори відібрати за несплату у нас квартиру?
Юлія Семенова, Малаховка

Відбирати квартиру, звичайно, не будуть, але так як нерухоме майно є вашою з чоловіком сумісною власністю, тобто половина квартири належить чоловікові, то можуть накласти стягнення на його частку.
Як зазначено у ст. 45 Сімейного кодексу РФ, за зобов'язаннями одного з подружжя стягнення може бути звернено лише на майно цього чоловіка. При недостатності цього майна кредитор має право вимагати виділу частки подружжя-боржника, яка належала б дружину-боржнику при розділі спільного майна подружжя, для звернення на неї стягнення. Таким чином, є ризик, що кредитор чоловіка звернеться до суду і вимагатиме виділу частки чоловіка.

З ряду причин ми з дружиною хочемо розділити наше спільно нажите майно (квартира, дача, автомобіль ). Яким чином реально виробити такий розділ, не вдаючись до шлюбного договору?
Олексій Ісхаков, Москва

Якщо ви не хочете укладати шлюбний договір, то відповідно до Сімейним кодексом РФ у вас є два способи розділити спільне майно .
перше, угоду про розподіл майна. Така угода укладається, якщо між подружжям немає спору про поділ майна. Тобто угода передбачає мирний результат справи. При цьому воно може бути нотаріально посвідчений.
Якщо між подружжям немає згоди з питання, кому і що дістанеться, то ви вправі розділити майно через суд.

На вимогу подружжя суд визначає, яке майно підлягає передачі кожному з них. Якщо одному з подружжя передається майно, вартість якого перевищує вартість належної йому частки, іншому чоловікові може бути присуджена відповідна грошова або інша компенсація (ст. 35 Сімейного кодексу РФ).
При визначенні часток подружжя у спільному майні частки подружжя визнаються рівними, якщо інше не передбачено договором між ними.
Також треба враховувати, що суд вправі відступити від рівності часток подружжя, виходячи з інтересів неповнолітніх дітей. Якщо інший чоловік не отримував доходів з неповажних причин або витрачав спільне майно подружжя на шкоду інтересам сім'ї (пропивав, програвав гроші і т. д.), то його частка в спільному майні теж може бути зменшена.
Не варто забувати, що розділ майна подружжя стосується тільки того майна, яке вже існує, і не зачіпає майна, яке буде придбано в майбутньому. Так, якщо ви перебуваєте у шлюбі і ділите квартиру, автомобіль і дачу, а після розділу придбали ще автомобіль або житловий будинок, то це майно буде сумісною власністю. Якщо ж ви хочете розділити і "майбутнє" майно, то краще всього укласти шлюбний договір.

Я і моя сестра купили на двох двокімнатну квартиру (по 1/2 на кожну). У даний момент збираємо документи для отримання податкового вирахування. Але у моєї сестри зарплата набагато менше, ніж у мене, тобто отримувати вирахування вона буде досить довго і маленькими сумами. Чи можна вирахування оформити на мене одну?
Тетяна Бухарова, Митищі

Ні, не можна. У відповідності з Податковим кодексом РФ при придбанні майна у спільну часткову або спільну сумісну власність розмір майнового податкового відрахування розподіляється між співвласниками відповідно до їхніх часток (частками) або з їх письмовою заявою (у разі придбання житлового будинку, квартири, кімнати у спільну сумісну власність ).
Таким чином, ви з сестрою вправі одержати відрахування в розмірі 500 тис. руб. на кожну. Податковий кодекс не передбачає право передачі майнового відрахування одним співвласником іншому.

Квартира знаходиться у спільній частковій власності. Власників троє: батько, дочка, син. Батько хоче переоформити свою частку на сина з донькою. Як найкраще це зробити?
Надія Логвінова, Москва

У цій ситуації батько може подарувати свою частку або продати її синові з донькою. Так як дарувальник і обдаровані є близькими родичами, то вони звільняються від податку, які зобов'язані були б заплатити при даруванні нерухомості.
Якщо ж сторони укладуть договір купівлі-продажу, то продавець повинен заплатити податок на доходи фізичної особи, отримані від продажу квартири . Але в той же час і продавець, і покупці отримають право на майнове податкове вирахування.
Продавець може розраховувати на податкові відрахування в розмірі 1 млн руб. за умови, що частка перебувала у власності менше трьох років. Податкове вирахування, що надається покупцеві, складає в сумі 1 млн руб.
Вибір, яким чином переоформити частку, за вами.

Хочу подарувати свою частку в квартирі племіннику. Чи потрібно мені для цього згоду інших учасників часткової власності?
Анатолій Кривченко, Москва

Ні, такої згоди не потрібно. У відповідності зі ст. 246 Цивільного кодексу РФ учасник часткової власності має право на свій розсуд продати, подарувати, заповісти, віддати в заставу свою частку або розпорядитися нею іншим чином з дотриманням при її безкоштовне відчуження правил переважної покупки.

Чи можна обмінювати приватизовані квартири, або це стосується тільки муніципального житла? Чи дозволяє закон обміняти власне житло на муніципальне? Чи треба платити податок державі при обміні, як у випадку купівлі-продажу, якщо так, то який?
Олександр Кондратьєв, Москва

Обмін власної квартири на муніципальну реальний, але при цьому слід мати на увазі, що після скоєння обміну ви не зможете приватизувати нову квартиру. Також ви не вправі розпоряджатися нею: цянерухомістьбуде належати не вам, а муніципальним властям. Що стосується оподаткування, то при обміні власної квартири на муніципальну вам не доведеться платити ніяких податків, оскільки ви перестаєте бути власником.

Проживаю з чоловіком у неприватизованій квартирі. Чи вправі він прописати мене, якщо він і його син приватизують квартиру по часткам? Чи може людина взагалі відмовитися приватизувати свою частку, як в цьому випадку чинити?
Олена Мартиросян, Москва

Відповідно до законодавства приватизація житла можлива за згодою всіх спільно проживаючих членів сім'ї. Син вашого чоловіка може не тільки відмовитися від приватизації, але і виступити проти неї.
У тому випадку, якщоквартирабуде приватизована в частках, кожен з власників вправі розпоряджатися своєю часткою як завгодно. Але треба звернути увагу, чи дотримується норма житлової площі за вашої реєстрації в квартирі (на частці чоловіка).


Світлана Мамирова М2 - Квадратний метр
Стаття про недвіжімостіполучена: IRN.RU

Детальніше »