Облік, податки, право/

СИТУАЦІЯ. Дуже часто при направленні працівників у відрядження за кордон організація видає на майбутні витрати рублевий аванс. А валюту співробітники купують самостійно. З відрядження же працівники привозять підтверджуючі документи, які виписані в валюті країни перебування. За яким курсом треба робити перерахунок витрат: на дату здійснення витрат або ж на дату складання авансового звіту?

А.В. Аніщенко,
аудитор ТОВ "Аудиторська фірма АТОЛ-АФ", Л.В. Кліменкова, експерт "УНП"

Не секрет, що організації простіше видати грошові кошти на витрати співробітника у зарубіжному відрядженні в рублях, ніж купувати для цих цілей валюту. Тим більше що чинне законодавство не забороняє видавати аванс в рублях при відрядженнях за кордон. А вже співробітник сам купує необхідну валюту.

Повернувшись назад, працівник повинен представити в свою бухгалтерію авансовий звіт і додати до нього всі підтверджуючі витрати документи.

До відома

Зараз на складання авансового звіту відводять всього три дні. Справа в тому, що Положення № 62, що давало на підготовку авансового звіту по закордонних відрядженнях десять днів, кануло в лету. І зараз термін складання авансового звіту регулює пункт 11 Порядку ведення касових операцій в Російській Федерації (затверджено рішенням ради директорів ЦБ РФ від 22.09.93 № 40).

Авансовий звіт складають у тій валюті, яка була видана відрядженому працівникові (постанова Держкомстату Росії від 01.08.01 № 55 "Про затвердження уніфікованої форми первинної облікової документації № АТ-1" Авансовий звіт ""). Тому якщо на відрядні витрати були спочатку видані рублі, то в авансовому звіті іноземна валюта не повинна фігурувати. Всі витрати потрібно привести до єдиної валюти, тобто до рублям.

На цьому етапі виникає питання: який курс необхідно взяти для такого перерахунку - на дату виникнення витрати або ж на дату складання авансового звіту?

Це питання до цих пір залишається спірним. Чинне законодавство з бухгалтерського обліку не містить на нього відповіді. І як наслідок цього бухгалтери вирішують проблему по-різному.

Шлях перший - звичний

Деякі бухгалтери при перерахуванні керуються правилами , встановленими в ПБУ 3/2000 "Облік активів і зобов'язань, вартість яких виражена в іноземній валюті". У них сказано, що витрати, здійснені співробітником фірми під час закордонного відрядження, мають бути визнані в бухгалтерському обліку на дату затвердження авансового звіту.

Отже, перерахунок цих витрат в рублі провадиться за курсом Банку Росії на дату затвердження авансового звіту.

Крім того, прихильники такого підходу використовують ще один аргумент. Всі витрати працівника на відрядження визнають витратами організації тільки після затвердження авансового звіту. У цей момент витрати фірми мають бути оцінені. Рублеві витрати оцінювати не треба, а витрати у валюті слід оцінити на момент їх визнання, тобто в даному випадку на дату затвердження авансового звіту.

На наш погляд, такий підхід методологічно не вірний. Справа в тому, що в даній ситуації ПБУ 3/2000 застосовувати не можна, так як зобов'язання, виражені в іноземній валюті, відсутні. Адже на відрядні витрати були видані рублі і авансовий звіт повинен бути складений працівником в рублях. Тобто ні про яку переоцінці витрат в даному випадку не може бути й мови.

Шлях другий - логічний

Існує і інший підхід. Він заснований на тому, що працівники бухгалтерії не виробляють перерахунки витрат на відрядження. Це роблять самі співробітники, які повернулися з відрядження. Адже обов'язок зі складання авансового звіту лежить на них. А так як під звіт було видано кошти в рублях, то і авансовий звіт співробітник складає також в рублях, без вказівки витрат у валюті.

Це пов'язано з тим, що рядок 1а лицьової сторони і графи 6 і 8 оборотної сторони форми авансового звіту заповнюються в іноземній валюті тільки в тому випадку, коли під звіт видано кошти в іноземній валюті (постанова Держкомстату Росії від 01.08.01 № 55).

Підставою для перерахунку служать документи, що свідчать про тому, за яким курсом він здійснював обмін рублів на валюту країни відрядження. Природно, довідка з обмінного пункту банку має бути додана до авансового звіту.

Аналогічної позиції дотримуються і фахівці відділу методології бухгалтерського обліку Мінфіну Росії. Вони також вважають, що якщо працівнику видано рублевий аванс на витрати у відрядженні за кордоном, то застосовувати правила ПБУ 3/2000 не можна. Тому логічніше перераховувати відрядні витрати на дату їх здійснення на підставі довідки про обмін валюти. Якщо ж такий документ відсутній, тоді потрібно брати дату складання авансового звіту.

Зверніть увагу! Такий порядок законодавчо ніде не встановлений. Тому якщо організація вирішить його використовувати у своїй роботі, то вона повинна затвердити його в обліковій політиці з бухгалтерського обліку.


Стаття отримана: Клерк.Ру

Детальніше »