АКДИ "Економіка і життя"/

Організація при закордонних відрядженнях видає співробітникам аванс у валюті. При поверненні з відрядження документально підтверджені витрати покривають лише частину виданого авансу. Залишок невикористаної суми співробітник вносить в рублях за курсом ЦБР на дату авансового звіту або через касу, або шляхом утримання із заробітної плати. При цьому дата авансового звіту передує даті утримання із заробітної плати.
1. За яким курсом організація повинна обчислити суму залишку для утримання із заробітної плати?
2. Чи не порушує організація валютне законодавство, приймаючи невикористані кошти в рублях, а не у валюті виплати?

1. Вартість активів і зобов'язань (у тому числі коштів у розрахунках), виражена в іноземній валюті, для відображення в бухгалтерському обліку та бухгалтерської звітності підлягає перерахуванню в рублі за курсом ЦБР для цієї іноземної валюти по відношенню до рубля на дату здійснення операції, а також на звітну дату (пункти 4, 5, 6, 7 ПБУ 3/2006 "Облік активів і зобов'язань, вартість яких виражена в іноземній валюті", затвердженого Наказом Мінфіну Росії від 27.11.2006 № 154н).
Дата здійснення операції в іноземній валюті - день виникнення у організації права відповідно до законодавства Російської Федерації або договором прийняти до бухгалтерського обліку активи та зобов'язання, які є результатом цієї операції. Курсова різниця - різниця між рублевої оцінкою активу або зобов'язання, вартість якого виражена в іноземній валюті, на дату виконання зобов'язань по оплаті або звітну дату даного звітного періоду, і рублевої оцінкою цього самого активу або зобов'язання на дату прийняття його до бухгалтерського обліку у звітному періоді або звітну дату попереднього звітного періоду (п. 3 ПБУ 3/2006).
Датою здійснення видаткових банківських операцій в іноземній валюті є дата списання коштів з валютного рахунку організації, а датою визнання витрат на відрядження - дата затвердження авансового звіту (Додаток до ПБУ 3/2006).
З зазначений норм випливає, що обов'язок працівника по поверненню невикористаних валютних коштів виникає у нього в момент затвердження авансового звіту і числиться до моменту її погашення. Датою погашення заборгованості вважається дата списання з кредиту рахунку 71 заборгованості працівника в дебет рахунку 94 (70, 50). При цьому неважливо, як буде погашена заборгованість - у валюті або рублях.
Зверніть увагу! Чинне до 1 січня 2007 ПБУ 3/2000 містило наступну норму: "датою погашення заборгованості в іноземній валюті за сумами, виданими працівникам організації під звіт на здійснення певних витрат, є дата затвердження авансового звіту".
При відображенні в бухгалтерському обліку погашення заборгованості працівника з невитраченої сумі авансу, виданого у валюті, можливі два варіанти.
Варіант 1. З використанням рахунку 94:
Дебет 94 - Кредит 71
- відбивається підзвітна сума, не повернена працівником у встановлений термін, за курсом на дату розпорядження про утримання заборгованості із зарплати працівника;
Дебет 70 - Кредит 94
- списується заборгованість, оскільки організація утримує залишок невикористаної суми із зарплати працівника.
Ці проводки приводяться на підставі Інструкції по застосуванню Плану рахунків. Проте в ній описаний лише загальний підхід для відображення в бухгалтерському обліку заборгованості за виданим і не поверненим в термін авансу в рублях. При цьому видається, що рахунок 94 доцільно використовувати тільки в ситуації, коли працівник і не збирається повертати залишок підзвітних коштів.
Варіант 2. Без використання рахунку 94.
У ситуації, коли за працівником числиться сума по невитрачених авансів, виданих у валюті, слід враховувати, що вартість активів і зобов'язань, виражена у валюті, підлягає перерахуванню в рублі. Цей перерахунок здійснюється на звітну дату та на дату погашення заборгованості (пункти 4, 7 ПБУ 3/2006).
Датою погашення заборгованості та перерахування її в рублі за відповідним курсом, на нашу думку, буде дата фактичного отримання доходу. Непряме підтвердження такого висновку міститься в податковому законодавстві. Згідно з п. 2 ст. 223 НК РФ при отриманні доходу у вигляді оплати праці датою отримання доходу визнається останній день місяця, за який був нарахований дохід за виконані трудові обов'язки згідно з трудовим договором. Іншими словами, в момент нарахування зарплати виникає джерело погашення заборгованості.
Погашення заборгованості оформляється проводкою:
Дебет 70 - Кредит 71
- на суму, перераховану в рублі за курсом на дату нарахування зарплати.
При утриманні із заробітної плати суми своєчасно неповерненого авансу слід звернути увагу на наступні моменти.Работодатель вправі прийняти рішення про утримання із заробітної плати працівника заборгованості для погашення невитраченого і своєчасно не поверненого авансу, виданого в зв'язку зі службовим відрядженням, не пізніше одного місяця з дня закінчення строку, встановленого для повернення авансу (погашення заборгованості) за умови, що працівник не оспорює підстав і розмірів утримання (ст. 137 ТК РФ).
Якщо місячний термін минув або працівник не згоден добровільно відшкодувати заподіяну роботодавцеві збиток, а сума збитку, що підлягає стягненню з працівника, перевищує його середній місячний заробіток, то стягнення може здійснюватися тільки судом (ст. 248 ТК РФ).
Якщо працівник згоден добровільно повернути заборгованість, що утворилася, йому слід запропонувати при отриманні заробітної плати самому внести відповідну суму в касу підприємства.

Причому загальний розмір всіх утримань при кожній виплаті заробітної плати не може перевищувати 20%, а у випадках, передбачених законами, - 50% належної працівникові заробітної плати (ст. 138 ТК РФ).
Висновок. При погашенні валютної заборгованості по закордонному відрядженні в рублях застосовуються курси валюти на дату погашення заборгованості (дату здійснення операції):
- при утриманні заборгованості із заробітної плати - на дату нарахування зарплати (проводка Дебет 70 - Кредит 71);
- при внесок невитраченого залишку в касу - на дату внесення коштів в касу (проводка Дебет 50 - Кредит 71).
2.Валютние операцііразрешени при оплаті та (або) відшкодування витрат фізичної особи, пов'язаних зі службовим відрядженням за межі території Російської Федерації, а також при погашенні невитраченого авансу, виданого в зв'язку зі службовим відрядженням (подп. 9 п. 1 ст. 9 Федерального закону від 10.12.2003 № 173-ФЗ "Про валютне регулювання та валютний контроль" у редакції Федерального закону від 18.07.2005 № 90 -ФЗ).
Розрахунки при здійсненні валютних операцій виробляються юридичними особами - резидентами через банківські рахунки в уповноважених банках (ст. 14 Закону № 173-ФЗ). Організація порушує цю норму, видаючи працівникові готівкову валюту.
За порушення валютного законодавства РФ та актів органів валютного регулювання організація може бути притягнута до відповідальності за ст. 15.25 КоАП РФ. Але за дане конкретне порушення покарання за цією статтею КоАП РФ не передбачено.
Таким чином, коли при направленні працівника у відрядження за кордон організація видає йому аванс у валюті і відшкодовує пов'язані з відрядженням витрати у валюті, вона здійснює операцію, дозволену Законом № 173-ФЗ, але при цьому є ризик виникнення претензій з боку податкових органів і Росфіннадзор. Арбітражні суди приймають сторону платника податків (див. постанови ФАС Далекосхідного округу від 13.12.2006 № Ф03-А24/06-2/4369, від 13.12.2006, від 06.12.2006 № Ф03-А24/06-2/4366).
Положення ЦБР від 25.06.1997 № 62 містило норму, згідно з якою суму невитраченого авансу виданого у валюті, необхідно було повернути в тій же валюті, в якому він був виданий. В даний час прямих обмежень по поверненню в рублях невитраченого авансу, виданого у валюті, нормативні документи не містять. Однак, на нашу думку, можуть виникнути проблеми з перевіряючими органами у разі, коли залишок невитраченого авансу, виданого працівнику в валюті, буде повернуто їм у касу організації в рублях.
Після затвердження авансового звіту, на нашу думку, організація повинна внести на валютний рахунок суму невитраченого авансу, якщо аванс був виданий у валюті.
Порядок здійснення операцій з готівковою валютою з участю фізичних осіб регулюється главою 4 Інструкції ЦБР від 28.04.2004 № 113-І.
Повернення в рублях невитраченого авансу, виданого у валюті, може бути кваліфікований як обмінна операція між фізичним та юридичним особами, яка дозволена тільки обмінним пунктам.
Крім того, в цій ситуації складно довести обгрунтованість витрат з придбання валюти для відрядження з метою застосування п. 1 ст. 252 НК РФ - в тій частині, яка буде повернута в рублях. Адже організація оплатила комісійні з купівлі валюти для відрядження, проте в зазначеній частині валюта була використана не за призначенням. Комісійні в цій частині не можна буде врахувати у складі витрат з метою обчислення податку на прибуток.
Таким чином, після затвердження авансового звіту, на нашу думку, організація повинна внести на валютний рахунок суму невитраченого авансу, якщо аванс був виданий у валюті.
Виявити порушення валютного законодавства можуть три організації:
- банк, у якому відкрито валютний рахунок організації, - при перевірці дотримання касової дисципліни;
- податкова інспекція - при перевірці дотримання валютного законодавства (в якості агента валютного контролю згідно п . 3 ст. 22 Закону № 173-ФЗ) або правильності обчислення ПДФО; - територіальні органи Росфіннадзор.
Співробітники податкової інспекції можуть тільки виявити порушення, скласти акт за результатами перевірки та передати його в органи валютного контролю (ст. 28.3 КоАП РФ ). Оштрафувати ж організацію по ст. 15.25 КоАП РФ має право тільки Росфіннадзор (ст. 23.60 КоАП РФ). Такої думки дотримуються й судді (Постанова ФАС Західно-Сибірського округу від 10.03.2005 № Ф04-1129/2005 (9290-А27-27)).
Якщо працівнику для відрядження за кордон видавався аванс у рублях, то валютні витрати роботодавця будуть відображені за курсом ЦБР на дату затвердження авансового звіту, але розрахунки з працівником також будуть проводитися в рублях з урахуванням виданого рублевого авансу.
Приобретаемая працівником валюта в обліку організації не відбивається. Таким чином, всі витрати з придбання валюти працівником в обмінному пункті в обліку також не відображаються, в тому числі різниця між курсом, за яким була куплена валюта, та курсом ЦБР.
Висновок. Оплата і (або) відшкодування витрат фізичної особи, пов'язаних зі службовим відрядженням у валюті, - валютна операція, дозволена законодавством.
Операція погашення невитраченого авансу в рублях, раніше виданого у валюті, може бути кваліфікована як порушення валютного законодавства, так як організація справила обмін валюти на рублі, а це обмінна операція, яка дозволена тільки обмінним пунктам. Крім того, в цій ситуації ми бачимо ризик у відсутності обгрунтування для віднесення на витрати з метою обчислення податку на прибуток витрат з придбання валюти на відряджання в тій частині, яка буде повернута в рублях.

І. Ткаченко, експерт АКДИ "ЕЖ"


Стаття отримана: Клерк.Ру

Детальніше »