"Московський податковий кур'єр"/

Російська організація, що займається оптовою торгівлею, імпортує товар. Організація уклала договір перевезення вантажу з білоруською транспортною компанією, яка не має представництва в РФ. Чи вправі російська організація визнати в цілях оподаткування прибутку витрати на доставку товару, що ввозиться автомобільним транспортом з території Республіки Білорусь до складу в Російській Федерації? Організація застосовує метод нарахування.

Оплата послуг з транспортування покупних товарів до складу організації враховується з метою оподаткування прибутку в складі матеріальних витрат. Для підтвердження витрат за договором надання транспортних послуг організація представляє акт про приймання-передачу послуг, а також товарно-транспортну накладну, дорожні листи вантажного автомобіля та інші необхідні документи.

За торговельним операціям витрати з купівлі та реалізації (далі - витрати обігу) формуються відповідно до статей 268 і 320 НК РФ.

Підпунктом 3 пункту 1 статті 268 НК РФ визначено, що при реалізації покупних товарів до складу витрат включається вартість придбання даних товарів, що визначається відповідно до прийнятої організацією облікової політики для цілей оподаткування одним з передбачених зазначеним підпунктом методів оцінки покупних товарів:

- за вартістю перших за часом придбання (ФІФО);

- за вартістю останніх за часом придбання ( ЛІФО);

- по середній вартості;

- за вартістю одиниці товару.

При цьому при реалізації покупних товарів витрати, пов'язані з їх придбанням і реалізацією, формуються з урахуванням положень статті 320 НК РФ.

У суму витрат обігу поточного місяця включаються витрати організації-покупця на доставку товарів у разі, якщо така доставка не включається в ціну придбання товарів за умовами договору, а також складські витрати та інші витрати поточного місяця, пов'язані з придбанням і реалізацією товарів. До недоліків звернення не відноситься вартість покупних товарів, яка враховується при їх реалізації відповідно до підпункту 3 пункту 1 статті 268 НК РФ. Вартість покупних товарів, відвантажених, але не реалізованих на кінець місяця, не включається платником податку до складу витрат, пов'язаних з виробництвом і реалізацією, до моменту їх реалізації.

Згідно з пунктом 1 статті 252 НК РФ витратами, що зменшують доходи для цілей обчислення податкової бази по податку на прибуток, зізнаються обгрунтовані й документально підтверджені витрати (а у випадках, передбачених статтею 265 НК РФ, збитки), здійснені (понесені) платником податків, за умови, що вони зроблені для здійснення діяльності, спрямованої на одержання доходу.

Витрати поточного місяця поділяються на прямі і непрямі. До прямих витрат відносяться вартість покупних товарів, реалізованих в даному звітному (податковому) періоді, та суми витрат на доставку (транспортні витрати) покупних товарів до складу платника податків-покупця в разі, якщо ці витрати не включені в ціну придбання даних товарів.

Відповідно до пункту 6.3.3 Методичних рекомендацій із застосування глави 25 "Податок на прибуток організацій" частини другої Податкового кодексу Російської Федерації, затверджених наказом МНС Росії від 20.12.2002 № БГ-3-02/729 (п. 6.3 .3), розподіл прямих витрат у вигляді транспортних витрат, пов'язаних з придбанням, здійснюється в порядку, викладеному в останніх чотирьох абзацах статті 320 НК РФ.

При цьому сума транспортних витрат у складі прямих витрат, що відносяться до залишку товарів на складі на початок місяця, не враховується при обчисленні суми прибутку від реалізації даних товарів і, отже, податку на прибуток за відповідний звітний (податковий) період.

Витрати, прийняті для цілей оподаткування з урахуванням положень глави 25 НК РФ, визнаються у тому звітному (податковому) періоді, до якого вони відносяться, незалежно від часу фактичної їх оплати (у будь-якій формі) і визначаються з урахуванням положень статей 318-320 НК РФ (п. 1 ст. 272 ??НК РФ).

Датою здійснення матеріальних витрат (в даному випадку послуг з доставки покупних товарів до складу організації - покупця товарів) є дата підписання платником податків акта приймання-передачі послуг ( п. 2 ст. 272 ??НК РФ).

При цьому згідно з пунктом 1 статті 252 НК РФ документи, що підтверджують факт надання транспортних послуг (зокрема, акт приймання-передачі наданих послуг), повинні бути оформлені відповідно до законодавства РФ.

Підтвердженням даних податкового обліку є первинні облікові документи, включаючи довідку бухгалтера. Про це сказано в статті 313 НК РФ.

Згідно з пунктом 1 статті 9 Федерального закону від 21.11.96 № 129-ФЗ "Про бухгалтерський облік" організації повинні оформляти всі проведені господарські операції виправдувальними документами. Ці документи служать первинними обліковими документами, на підставі яких ведеться бухгалтерський облік. Первинні документи приймаються до обліку, якщо вони складені за формою, що міститься в альбомах уніфікованих форм первинної облікової документації, а документи, форма яких не передбачена в цих альбомах, повинні містити такі обов'язкові реквізити:

а) найменування документа;

б) дату складання документа;

в) найменування організації, від імені якої складений документ;

г) зміст господарської операції;

д) вимірювачі господарської операції в натуральному і грошовому виразі;

е) найменування посад осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення;

ж) особисті підписи зазначених осіб.

Таким чином, первинні документи служать підставою для ведення як бухгалтерського, так і податкового обліку.

Відповідно до пункту 2 статті 785 ЦК РФ укладення договору перевезення вантажу підтверджується складанням і видачею відправнику вантажу транспортної накладної (коносамента або іншого документа на вантаж, передбаченого відповідним транспортним статутом чи кодексом).

В якості виправдувальних документів для підтвердження витрат за договором надання транспортних послуг поряд з актом приймання-передачі послуг додатково можуть прийматися інші первинні документи: товарно-транспортні накладні, дорожні листи вантажного автомобіля і т. д. Форми первинної облікової документації з обліку робіт в автомобільному транспорті затверджені постановою Держкомстату Росії від 28.11.97 № 78 "Про затвердження уніфікованих форм первинної облікової документації з обліку роботи будівельних машин і механізмів, робіт в автомобільному транспорті ".

Роз'яснення підготовлені радником податкової служби РФ III рангу Г.Ч. Парфьонову на підставі офіційного листа УМНС Росії по м. Москві вих. № 26-12/76638 від 29.11.2004, підписаного заступником керівника Управління МНС Росії по м. Москві радником податкової служби РФ I рангу А.А. Глінкіна.
Стаття отримана: Клерк.Ру

Детальніше »