Облік, податки, право/

К.Ю. Сєрова, юрист

Якщо щомісячна виручка не перевищує мільйона, організація може платити ПДВ щоквартально. Але як бути, коли ліміт перевищено? Чи потрібно подавати окремі декларації за минулі місяці кварталу? І чи треба платити пені? Такі питання нам задала О.В. Чучина з Москви. Відповідь на них можна знайти в першій частині НК РФ.

податковий період з ПДВ присвячена стаття 163 НК РФ. За загальним правилом податковим періодом з ПДВ визнається місяць. Але якщо виручка платника (агента) без урахування ПДВ щомісяця протягом кварталу не перевищує мільйона рублів, податковий період збільшується до кварталу (п. 2 ст. 163 НК РФ). А значить, подавати декларацію і сплачувати податок треба не пізніше 20-го числа місяця, наступного за завершеним кварталом (п. 6 ст. 174 НК РФ). Але якщо "умова про мільйон" не дотримується, податковий період знову скорочується до місяця. При цьому НК РФ не роз'яснює, як бути, якщо умову порушено протягом кварталу.

Дохід підріс

Припустимо, що у другому чи третьому місяці кварталу виручка перевищила мільйон. Формально в такому випадку платник податку втрачає право на поквартальну сплату ПДВ та повинен звітувати щомісяця. Причому з початку кварталу. Виходить, що платник, по-перше, не перерахував вчасно податок (якщо перевищення ліміту було у другому місяці кварталу, то прострочений ПДВ першого місяця, якщо перевищення було в останній місяць, пропущені вже дві оплати). По-друге, платник не здав вчасно декларації.

В результаті платнику податків загрожують пені та два штрафи - за несплату податку (ст. 122 НК РФ) і неподання декларації (ст. 119 НК РФ). Але насправді платити не треба ні те, ні інше.

Без вини немає штрафу

Почнемо зі штрафів. По суті стаття 163 НК РФ зобов'язує платників з невеликою виручкою перераховувати ПДВ і звітувати раз на квартал. Причому цей обов'язок виникає вже з першого місяця кварталу. Фірма не зобов'язана передбачати свою виручку в майбутніх місяцях. Тому, коли надходження перевищать мільйонний рубіж, звичайно, виникне обов'язок перейти на щомісячну сплату ПДВ. Але ніяких порушень в ті місяці, коли "правило мільйона" дотримувалося, платник не допускав.

Простіше кажучи, провини організації в тому, що за місяці, в яких виручка не перевищувала мільйона, не представлялися декларації та не сплачувався податок, немає. А без вини до відповідальності притягнути не можна (ст. 109 НК РФ). Тому не буде штрафів ні за несплату податку, ні за неподання декларацій (постанови федеральних арбітражних судів Центрального від 12.04.05 по справі № А48-5971/04-15 і Західно-Сибірського від 04.04.05 по справі № Ф04-1819/2005 ( 10066-А67-18) округів).

Більше того, судді вирішують не здавати помісячні декларації, якщо перевищення відбулося в останньому місяці кварталу. Тут досить буде здати загальну декларацію за квартал (постанова федеральних арбітражних судів Волго-Вятського від 08.07.04 по справі № А11-1015/2004-К2-Е-1297 і Уральського від 29.12.04 по справі № Ф09-5591/04-АК округів).

Зауважимо, що податкова служба тут з судами не згодна. Податківці вважають, що подати треба саме три декларації - окремо за кожний місяць кварталу. Щоправда, зробити це чиновники дозволяють до 20-го числа місяця, наступного за тим, у якому відбулося перевищення. І якщо платник податків в ці терміни вклався, то штрафу за неподання декларації не буде (лист МНС Росії від 28.03.02 № 14-1-04/627-М233).

І пені не покладені

А ось у випадку з пенями думку міністерства таке. Їх треба платити починаючи з 21-го числа того місяця, в якому фірма заплатила б ПДВ, якщо б у неї спочатку податковий період становив один місяць. Тобто якщо перевищення відбулося, наприклад, у вересні, то пені за липень нарахують з 21 серпня, пені за серпень - з 21 вересня.

Але, на наш погляд, донарахування пені також неправомірно. І міркування тут аналогічні нагоди зі штрафами. Пені - це сума, яку платник податків заплатить, якщо податок буде перерахований пізніше, ніж це наказано законодавством (ст. 75 НК РФ). А в даній ситуації порушення строків не було. Платник спочатку не зобов'язаний перераховувати податок помісячно. Такий обов'язок у нього з'явилася лише в момент перевищення ліміту виручки. А значить, податок треба заплатити до 20-го числа місяця, наступного за тим, у якому відбулося перевищення.


Стаття отримана: Клерк.Ру

Детальніше »