Матеріал наданий журналом "Розрахунок"/

Ірина ВОРОНІНА

З тим, що платити ПДВ з передоплати треба, не сперечається вже ніхто. Але як бути, якщо аванс і відвантаження відбулися в одному податковому періоді? Чи потрібно робити подвійну роботу, нараховуючи і ставлячи до відрахування одну і ту ж суму? Інспектори вважають - так. Головний бухгалтер однієї із столичних фірм з ними не погодилася.

Наша компанія - досить крупна торгова фірма. Зазвичай ми працюємо за передоплатою. Причому товар відвантажуємо досить оперативно: через один-два дні після отримання грошей. І в кожному місяці через нас проходить більше тисячі платежів і відвантажень. Саме це і стало причиною неоднозначної ситуації.

"Потурання" інспекторів

Вся справа в стандартному порядку сплати ПДВ з авансів. Нагадаю його суть. Отримавши передоплату, нараховуємо ПДВ із авансу. Відповідно виписуємо рахунок-фактуру в одному екземплярі і реєструємо його в книзі продажів. Після того як товар буде відвантажений, нараховуємо ПДВ ще раз - уже на реалізацію. При цьому робимо ще один рахунок-фактуру і відображаємо його в книзі продажів. Виписаний раніше рахунок-фактуру на аванс відправляємо в книгу покупок.

Такий порядок дій встановлений пунктами 162 і 171 Податкового кодексу, а також постановою Уряду від 2 грудня 2000 р. № 914.

Якщо аванс і відвантаження припадають на різні місяці, питань це не викликає. А що якщо проміжок між цими подіями - всього один день?

Якщо формально дотримуватися Податковому кодексу, виходить така ситуація: в один і той же місяць потрібно нарахувати ПДВ і з авансу, і з реалізації.

А ось питання про те, чи можна в цьому випадку поставити ПДВ із авансу до відрахування, ще недавно був спірним. Адже в статті 171 Податкового кодексу сказано: до відрахування приймають "обчислену та сплачену" суму ПДВ з авансу. У результаті виходить, що діяти треба так:

- за підсумками місяця перерахувати до бюджету подвійний податок (з авансу і з реалізації);

- в наступному місяці поставити до відрахування сплачений ПДВ з авансу.

Був час, коли інспектори вимагали платити ПДВ саме таким чином. Це викликало бурю протесту у компаній на зразок нашої. Ніхто не хотів переплачувати величезні суми податку. Навіть незважаючи на перспективу зарахувати їх в майбутньому.

Як це не дивно, тоді податкова служба пішла назустріч фірмам і зняла цю проблему. Одним з перших з'явилися роз'яснень був лист УМНС по м. Москві від 7 квітня 2003 р. № 24-11/18656. У ньому податкова служба дозволила ставити до відрахування нарахований з авансів ПДВ, навіть якщо фактично він не сплачено.

"Досить того, що податок відображений у декларації", - пояснили чиновники. В даному випадку це рівнозначно тому, що він сплачений (лист МНС від 24 вересня 2003 р. № ОС-6-03/994).

Нетямуща робота

Здавалося б, усе закінчилося добре. Переплачувати податок інспектори в даний час не вимагають. Тому деякі бухгалтери з позицією податкової служби легко погодилися.

"Подумаєш, виписав зайву папірець і тричі відбив одну операцію в обліку, - міркують вони. - Зате ніхто не причепиться".

Але так говорять тільки ті, у кого аванс і відвантаження в одному місяці зустрічаються нечасто.

Наша фірма до їх числа не належить.

Якщо ми будемо виконувати вимоги інспекторів, то кількість зайвих папірців за місяць у нас перевалить за тисячу. До того ж доведеться щодня відслідковувати кредитове сальдо по рахунку 62. А це - суттєва додаткова робота. До слова кажучи, що вимагає ще однієї штатної одиниці. І що найприкріше - ніякого сенсу не має. Адже в результаті всіх цих маніпуляцій сума місячного ПДВ до сплати не міняється.

Розсудивши так, я вирішила піти ва-банк. І не стала проробляти всю цю подвійну роботу. Якщо аванс і відвантаження припадали на один місяць, виписувала тільки рахунок-фактуру на реалізацію.

А в якості аргументів на випадок перевірки я підготувала таку теорію. У Податковому кодексі ситуація з "короткостроковими" авансами не передбачена. Тому як мінімум можна посилатися на "неясності і суперечності". Які, як відомо, мають трактуватися на користь платника податків (п. 7 ст. 3 НК).

Чіткого визначення поняття "аванс" у Податковому кодексі теж немає. У статті 162 лише сказано, що ПДВ нараховується "з авансових та інших платежів, отриманих в рахунок майбутніх поставок". Але чи вважати авансом платіж, що надійшов в одному місяці з відвантаженням? По-моєму, в даному випадку це безглуздо. Доводи, звичайно, не стовідсоткові, але я сподівалася, що здоровий глузд переможе.

Зустрінемося в суді?

Згодом з'ясувалося: таких, як я, не так мало. І, що найбільше радує, мою позицію підтримують не тільки деякі бухгалтери, але й арбітражні судді.

Приклади - в постановах Федеральних арбітражних судів Уральського округу від 3 лютого 2004 р. № Ф09-50/04АК, Східно -Сибірського округу від 15 вересня 2004 р. № А19-5169/04-30-Ф02-3783/04-С1, Західно-Сибірського округу від 22 вересня 2004 р. № Ф04-6802/2004 (А46-4924-31).

Наведені в них висновки суддів такі: платежі за товар, відвантажений у тому ж податковому періоді, "не можуть вважатися авансами, в тому числі в разі, якщо грошові кошти надійшли раніше відвантаження товарів". А значить, ці платежі "не можуть збільшувати податкову базу в порядку, передбаченому статтею 162 Податкового кодексу".

Поява такого арбітражу затвердило мене в своїй думці. Кожна справа на цю тему я роздруковувала і підшивала в папку. Хоча повної впевненості в тому, що інспектори не прідерутся, природно, не було. Адже, як відомо, арбітражна практика контролерам не указ.

Розвиток подій не змусило себе чекати. При виїзної податкової перевірки інспектор вказав мені на помилку і приготувався нарахувати податки, пені та штрафи.

Але я була до цього готова. У відповідь я зачитала контролеру декілька рішень судів зі своєї папки. І твердо заявила, що зі штрафами ні за що не погоджуся і буду оскаржувати їх у суді.

Звичайно ж, доводити до цього мені зовсім не хотілося, але в крайньому випадку я була готова і до суду. Однак, до моєї радості, цього не знадобилося. Мабуть, моя впевненість сильно вразила інспектора. І вплутуватися в судові позови з вельми сумнівною перспективою виграшу йому не захотілося.

У підсумку мені вдалося наполягти на своєму і уникнути санкцій. А ПДВ з авансів я як і раніше нараховую так, як мені зручно - в кінці місяця з залишку надійшли за місяць авансів.


Стаття отримана: Клерк.Ру

Детальніше »