Джерело: Журнал "Главбух" (подивитися всі статті)

Організація перерахувала продавцю іноземну валюту за ще не поставлений товар. Чи виникають в податковому обліку курсові різниці в той момент, коли продавець виконає свої зобов'язання? Ні, не виникають, вважають у Мінфіні Росії.

Позиція Мінфіну Росії

Коли вартість товару виражена в іноземній валюті та розрахунки передують доставці, сума заборгованості не перераховується ні на звітну дату, ні на дату відвантаження товарів. Таку думку співробітники фінансового відомства висловили в листі від 4 вересня 2008 р. № 03-03-06/1/508. Чиновники прийшли до такого висновку, зіставивши норми пункту 11 статті 250 та підпункту 5 пункту 1 статті 265 Податкового кодексу РФ. Іншими словами, у Мінфіні вважають, що після того, як отримана або перераховано передоплату, курсові різниці в податковому обліку не виникають.

Рекомендації "Головбуха"

Насправді з норм Податкового кодексу РФ зовсім не випливає, що курсових різниць при авансах не виникає. Швидше можна прийти до прямо протилежного висновку. Так, уклавши договір на поставку товару та перерахувавши аванс, покупець отримує право вимагати цей товар. А з пункту 11 статті 250 та підпункту 5 пункту 1 статті 265 Податкового кодексу РФ випливає, що курсова різниця серед іншого виникає при переоцінці вимог, величина яких виражена в іноземній валюті. Точно так само виникають курсові різниці і при продажі товарів. Адже продавець зобов'язаний перераховувати свої зобов'язання, виражені в іноземній валюті. А зобов'язання поставити товар прописано в контракті з покупцем.

Якщо ж керуватися роз'ясненнями чиновників, виникає наступна проблема. Припустимо, продавець отримав аванс від покупця в іноземній валюті. Його суму перерахували в рублі на момент надходження грошей на розрахунковий рахунок. При відвантаженні товарів виручка була перерахована в рублі за поточним курсом (п. 8 ст. 271 Податкового кодексу РФ). При зростанні курсу іноземної валюти рублева оцінка авансу виявиться менше отриманої виручки. Якщо ж курс буде знижуватися, то навпаки, перерахований в рублі аванс перевищить суму доходу. А оскільки курсових різниць при цьому не з'явиться, компанія занизить податок на прибуток.

Точно так само у покупця вартість товарів, що надійшли, перерахована в рублі на момент їх оприбуткування (п. 10 ст. 272 ??Податкового кодексу РФ), не буде збігатися з сплаченою сумою.

І якщо при здешевленні валюти компанія не включить негативні курсові різниці від переоцінки авансу у витрати, податок на прибуток виявиться переплачено.

ПРИКЛАД 1

ТОВ "Адріатика" 16 вересня 2008 року перерахувало стовідсоткову передоплату за послугу в сумі 1 000 000 євро. Курс ЦБ РФ на 16 вересня (умовно) склав 35 руб/EUR. 24 вересня 2008 послуга була надана, і двосторонні зобов'язання продавця і покупця були виконані. Курс ЦБ РФ на 24 вересня (умовно) -37 руб/EUR.

Місцем реалізації не є територія Росії (ст. 148 Податкового кодексу РФ).

Варіант 1: слідуємо буквально формулювань Податкового кодексу РФ.

Вартість послуги становить 37 000 000 руб. (37 руб/EUR * 1000000 EUR). А сума авансу, перерахована за курсом на 16 вересня, дорівнює 35 000 000 руб. (1 000 000 EUR * 35 руб/EUR). На 24 вересня 2008 року в податковому обліку визнаємо позареалізаційні доходи (позитивну курсову різницю) в сумі 2 000 000 руб. ((37 руб/EUR - 35 руб/EUR) * 1000000 EUR). Таким чином, фактично сплачена сума (35 000 000 руб.) Буде дорівнює різниці між вартістю послуги і сумою доходу по курсовій різниці (37 000 000 - 2 000 000).

Варіант 2: слідуємо роз'яснень чиновників Мінфіну Росії.

На 24 вересня 2008 року компанія зможе врахувати витрати в сумі 37 000 000 руб.

Оскільки курсової різниці не виникне, витрати компанії перевищать витрачену суму на 2 000 000 руб . В результаті податок на прибуток буде занижений на 480 000 руб. (2 000 000 руб. * 24%).

Відзначимо, що в бухгалтерському обліку курсові різниці по валютних авансами дійсно не нараховують. У пункті 7 ПБУ 3/2006 чітко сказано, що визначати курсові різниці за авансами не треба ні на дату їх погашення (тобто на момент відвантаження), ні на звітну дату (тобто на останній день кожного місяця). Однак проблеми, подібної тій, що виникає в податковому обліку, в бухобліку немає. Справа в тому, що там і виручка, і вартість купленого майна (робіт, послуг) оцінюються за курсом, який діяв на момент отримання чи сплати авансу (п. 9 ПБУ 3/2006). Таким чином, нові роз'яснення чиновників зовсім не ведуть до зближення обліків.

ПРИКЛАД 2

Використовуємо умови прикладу 1.

Бухгалтер ТОВ "Адріатика" 16 вересня зробив в обліку таку проводку:

ДЕБЕТ 60 КРЕДИТ 52

- 35 000 000 руб. (1 000 000 EUR * 35 руб/EUR) - перерахований аванс контр-агента.

А 24 вересня в обліку була зроблена наступна запис:

ДЕБЕТ 20 КРЕДИТ 60

- 35 000 000 руб. - Прийнята послуга.

Якщо, керуючись роз'ясненнями Мінфіну Росії, бухгалтер не відобразив у податковому обліку курсову різницю, йому доведеться зробити таку проводку:

ДЕБЕТ 68 субрахунок "Розрахунки по податку на прибуток "КРЕДИТ 99 субрахунок" Постійні податкові активи "

- 480 000 руб. (2 000 000 руб. * 24%) - відбитий постійний податковий актив з різниці між рубльової оцінкою прийнятої послуги в бухгалтерському та податковому обліку.

А от якщо бухгалтер проігнорує роз'яснення чиновників і нарахує курсову різницю в податковому обліку , постійного податкового активу не виникне.

Так чи варто слідувати роз'ясненням чиновників? З одного боку, через те, що курс валюти може як зрости, так і впасти, спрогнозувати фінансові втрати або додаткову вигоду від такого підходу неможливо. З іншого боку, податківці, не побачивши в податковому обліку позитивної різниці, можуть звинуватити компанію в заниженні податку на прибуток.


Стаття отримана: Клерк.Ру

Детальніше »