АКДИ "Економіка і життя"/

При розрахунку щомісячного авансового платежу по ЕСН за лютий наша організація допустила помилку, в результаті чого сума авансу по терміну 15 березня вніс до бюджету не повністю. Через тиждень справили доплату і представили уточнений розрахунок, але інспектор стверджує, що ми повинні сплатити ще й пені. Чи правий він?

К. Бурунову, Тульська обл.

Ситуація така, що, якщо організація несвоєчасно внесла суму щомісячного авансового платежу по ЕСН до бюджету, податкові органи, незважаючи на судову практику, яка в основному складається на користь платника податків, зазвичай вимагають сплатити пені.
Податківці посилаються на п. 20 постанови ВАС РФ від 28 лютого 2001 р. N 5, рекомендуючий виходити з того, що пені за ст. 75 НК РФ можуть бути стягнуті з платника податків у разі, якщо в силу закону про конкретний вид податку авансовий платіж обчислюється за підсумками звітного періоду на основі податкової бази, яка визначається відповідно до ст. 53 і 54 Кодексу. А оскільки згідно з п. 3 ст. 243 НК РФ числення щомісячних авансових платежів по ЕСН проводиться на основі величини виплат і інших винагород, нарахованих працівникам з початку податкового періоду до закінчення відповідного календарного місяця, і ставки податку, то сумнівів у податківців не виникає.
Однак такий підхід не можна визнати коректним у зв'язку з тим, що щомісячні авансові платежі по ЕСН обчислюються не за підсумками звітного періоду, як того вимагає п. 20 постанови ВАС N 5.
В якості прикладу можна навести постанова ФАС Східно-Сибірського округу від 19 січня 2004 р. по справі N А33-6474/03-С3н-Ф02-4828/03-С1, N А33-6474/03-С3н-Ф02-4909/03-С1, в якому розглядалися обставини стягнення пені за несвоєчасне внесення авансових платежів не тільки по ЕСН , але і по страхових внесках на обов'язкове пенсійне страхування.

СУТЬ СПРАВИ

Організація не погодилася з рішенням ІМНС про стягнення пенею, винесеним за результатами камеральної перевірки розрахунку за авансовими платежами по страховим внескам на виплату страхової та накопичувальної частин пенсії і розрахунку по ЕСН, і подала скаргу в податкове управління. У задоволенні скарги їй було відмовлено, і організація звернулася до суду. Рішенням суду вимога податкової інспекції в частині стягнення пені визнано недійсним.

позицію податкового органу

Оскільки при обчисленні авансових платежів по ЕСН, страхових внесків на обов'язкове пенсійне страхування податкова база формується виходячи з реальних показників як сума винагород, нарахованих на користь фізичних осіб, названі платежі за своєю природою є частиною податку, належного до сплати в бюджет за конкретний звітний період. Відповідно нарахування пені за їх несвоєчасну сплату до бюджету є правомірним.
Не погодившись з рішенням суду, податківці звернулися в ФАС ВСО з касаційною скаргою.

ДУМКА ФАС

ФАС зазначив, що суд першої інстанції правомірно виходив з того обставини, що нарахування пені за несплату щомісячних авансових платежів по страхових внесках на обов'язкове пенсійне страхування і ЕСН є неправомірним і податковим органам не надано право стягнення пені за страховими внесками на обов'язкове пенсійне страхування (згідно п.

2 ст. 25 Закону від 15 грудня 2001 р. N 167-ФЗ стягнення недоїмки за страховими внесками та пенею здійснює ПФР в судовому порядку).
Податковим періодом по ЕСН визнається календарний рік, а звітними періодами - перший квартал, півріччя і дев'ять місяців календарного року (ст. 240 НК РФ).
Протягом звітного періоду за підсумками кожного календарного місяця платники податків виробляють вирахування щомісячних авансових платежів з податку виходячи з величини виплат і інших винагород, нарахованих з початку податкового періоду до закінчення відповідного календарного місяця, і ставки податку. За підсумками звітного періоду визначається різниця між сумою ЕСН, обчисленої виходячи з податкової бази, розрахованої наростаючим підсумком з початку податкового і до закінчення звітного періоду, та сумою сплачених за той же період щомісячних авансових платежів. Різниця підлягає сплаті у строк, встановлений для подання розрахунку з податку.
Згідно з п. 2 ст. 10 Закону N 167-ФЗ базою для нарахування страхових внесків є податкова база по ЕСН, встановлена ??главою 24 НК РФ. Розрахунковим періодом за страховими внесками визнається календарний рік, що складається із звітних періодів - перший квартал, півріччя, дев'ять місяців. Щомісяця страхувальник сплачує авансові платежі, а за підсумками звітного періоду розраховує різницю між сумою страхових внесків, обчислених виходячи з бази для їх нарахування, яка визначається з початку розрахункового періоду, включаючи поточний звітний період, і сумою авансових платежів, сплачених за звітний період.
Суми авансових платежів по страхових внесках визначаються виходячи з бази для їх нарахування, обчисленої з початку розрахункового періоду, і тарифу страхового внеску, з урахуванням раніше сплачених сум авансових платежів.
Оскільки законодавцем визначено, що щомісячні авансові платежі обчислюються не за підсумками звітного періоду , а підлягає сплаті до бюджету (позабюджетний фонд) сума ЕСН і страхових внесків визначається за підсумками звітних та податкових (розрахункових) періодів виходячи з податкової бази (бази) з урахуванням диференційованої ставки (тарифу) оподаткування, суд вважає, що названі платежі не можуть кваліфікуватися в якості податків (страхових внесків), несвоєчасна сплата яких тягне за собою нарахування пені у відповідності зі ст. 75 НК РФ.

Є. Аккерман, експерт "БП"


Стаття отримана: Клерк.Ру

Детальніше »