Матеріал наданий журналом "Практична бухгалтерія"/

Д. Аборін, провідний експерт-консультант компанії Правовест

Фірма взяла на роботу співробітника зі своїм автотранспортом. За використання особистого автомобіля організація може сплачувати йому компенсацію, укласти договір оренди транспортного засобу або безоплатного користування. Який з цих варіантів найбільш вигідний? Давайте розберемося.

Часто наявність особистого автотранспорту є однією з умов прийому на роботу. Автомобіль або мотоцикл співробітник буде використовувати у службових цілях. У цьому випадку працівник має право на грошову компенсацію (ст. 188 ТК РФ). Організація вправі сама встановити її розмір, потім узгодити з працівником і зафіксувати в трудовому договорі.

Оформляємо компенсацію

Сума компенсації буде залежати від марки транспортного засобу і від того, наскільки інтенсивно воно використовується. До складу виплати можуть включатися витрати на бензин, поточний ремонт і т. п. Або ці витрати бере на себе сам роботодавець.

У нашому випадку компенсація за використання особистого автотранспорту виплачується тим працівникам, чия діяльність пов'язана зі службовими поїздками . Список таких співробітників визначає керівник. Роз'їзний характер роботи цих людей має бути зафіксований в їх посадової інструкції.

Щоб отримувати виплату, співробітник фірми повинен принести в бухгалтерію нотаріально завірену копію техпаспорта. Якщо працівник їздить за дорученням, то ще й копію цього документа. Потім керівник організації видає наказ про призначення компенсації. У ньому вказується її розмір і кому вона призначена. Компенсація нараховується щомісячно у твердій сумі незалежно від кількості календарних днів у місяці. Для її виплати крім наказу керівника необхідна роз'їзна відомість або інший аналогічний документ.

Вважаємо податки

Як ми вже говорили, розмір відшкодування визначається у трудовому договорі. Однак при обчисленні податку на прибуток до витрат може бути віднесена сума, що не перевищує норм, зазначених в постанові Уряду РФ від 8 лютого 2002 р. № 92 (подп. 11 п. 1 ст. 264, п. 38 ст. 270 НК РФ) . При цьому в них уже закладений знос, витрати на ПММ, технічне обслуговування та ремонт. Тому перераховані витрати на автомобіль додатково не можуть враховуватися у складі витрат (лист Мінфіну Росії від 16 травня 2005 р. № 03-03-01-02/140).

Сума компенсації не обкладається ЕСН і внесками до ПФР (подп. 2 п. 1 ст. 238 або п. 3 ст. 236 НК РФ, п. 2 ст. 10 Федерального закону від 15 грудня 2001 р. № 167-ФЗ). А ось з ПДФО ситуація спірна.

Згідно з пунктом 3 статті 217 НК РФ, ПДФО не обкладаються будь-які компенсаційні виплати (у межах норм), встановлені законодавством РФ і пов'язані з виконанням трудових обов'язків. У зв'язку з тим, що право встановлювати розмір компенсації прописано у Трудовому кодексі, вся виплачувана сума не повинна обкладатися цим податком.

Однак податкова служба на цей рахунок дотримується іншої думки (лист МНС Росії від 2 червня 2004 № 04-2-06/419 @). Як роз'яснили інспектори, сторони трудового договору не можуть встановлювати норми, а має право лише визначати розмір компенсації. Тому потрібно застосовувати норму, встановлену Постановою № 92, в межах якої компенсація не буде обкладатися ПДФО.

Зрозуміло, що цієї суми недостатньо для покриття всіх витрат. Тому різницю між договірною ціною за користування автомобілем та нормою компенсації можна заповнити або наднормативної компенсацією, або матеріальною допомогою.

Можливі варіанти

Є два види договорів оренди транспортних засобів: з екіпажем (ст. 632 ГК РФ) і без екіпажу (ст. 642 ГК РФ).

За договором оренди автомобіля з екіпажем господар надає його фірмі за плату в тимчасове користування з наданням послуг з його управлінню і технічної експлуатації. Тобто за даним договором у будь-якому випадку ремонтувати автомобіль зобов'язаний його власник.

Як відомо, виплати у межах договорів оренди не є об'єктом оподаткування ЕСН, а от з доходів по управлінню і ремонту ЕСН обчислюється. У зв'язку з цим суму винагороди за вказаним договором необхідно розділити. При формуванні податкової бази по прибутку сума орендної плати враховується у складі витрат (лист Мінфіну Росії від 10 лютого 2004 р. № 04-04-06/21). Витрати на бензин також несе орендар відповідно до ст. 636 ГК РФ, але це у випадку якщо інше не встановлено договором. При обчисленні ПДФО працівник вправі скористатися професійним податковим вирахуванням (п. 2 ст. 221 НК РФ).

За договором оренди без екіпажу власник надає автомобіль фірмі за плату в тимчасове користування без надання послуг з управління та технічної експлуатації. За користування автомобілем фірма платить йому орендну плату.

Витрати організації, вироблені за таким договором оренди, в тому числі витрати на придбання палива виходячи з фактичного пробігу автомобіля, а також витрати на придбання запасних частин та ремонт можуть бути враховані при обчисленні податкової бази по податку на прибуток (лист Мінфіну Росії від 28 грудня 2005 р. № 03-03-04/1/463). ЕСН орендна плата не обкладається, а ПДФО утримується орендарем з усієї суми.

За договором безоплатного користування власник автомобіля зобов'язується передати його у безоплатне тимчасове користування організації, а остання зобов'язується повернути його в тому ж стані, в якому отримала, з урахуванням зносу (ст. 689 ГК РФ).

Ремонт автомобіля, отриманого у безоплатне користування, є прямим обов'язком організації (ст.

695 ГК РФ). Тому витрати на нього враховуються у витратах за умови, що вони не відшкодовуються Ссудодатель. Витрати на бензин також враховуються в повному обсязі згідно дорожніми листами (докладно про це ми писали в ПБ № 7, 2005, стор 54). До недавнього часу питання щодо виникнення у організацій доходу у вигляді економічної вигоди вважався спірним, але найчастіше вирішувалося на користь платників. Однак 22 грудня 2005 Президія ВАС РФ було видано інформаційний лист № 98, яке містить рекомендації з вирішення спірних питань, що стосуються податку на прибуток. У пункті 2 листи зазначено, що у випадках безоплатного користування майном, в організації виникає дохід згідно з пунктом 8 статті 250 Податкового кодексу у вигляді економічної вигоди (ст. 40, 41 НК РФ).

Що вигідніше

Для відповіді на питання розрахуємо витрати фірми по всім запропонованим варіантам і порівняємо їх.

Приклад

Керівник фірми і автовласник домовилися про винагороду за користування автомобілем в розмірі 5000 руб. на місяць. Припустимо, ремонтує автомобіль фірма, перекладена на ЕНВД, тому її послуги ПДВ не обкладаються. Імовірно витрати на бензин по даному автомобілю в місяць складуть 10 000 руб.

1. Компенсація за використання особистого транспорту.

Враховуючи, що компенсація за нормою становить всього 1500 руб. (Або 1200 руб.), Витрати співробітника на ремонт автомобіля та бензин можна відшкодувати виплатою матеріальної допомоги чи компенсацією понад норми в сумі 13 500 руб. (15 000 - 1500). В обох випадках ці витрати не зменшують оподатковуваний прибуток.

Витрати фірми складуть 14640 руб. (5000 руб. + 10 000 руб. - 1500 руб. X 24%).

2. Договори оренди з екіпажем.

У цьому випадку витрати розподілимо наступним чином. 10 000 руб. - ПММ, 3000 руб. - Оренда, 2000 руб. - Послуга з управління.

Витрати фірми за цим договором складуть 11 400 руб. (3000 + 2000 + 10 000 - 3600), де:

3000 руб. - Орендна плата;

2000 руб. - Послуги з управління;

10 000 руб. - Витрати на бензин;

3600 руб. - Економія по податку на прибуток (15 000 руб. X 24%).

Послуги з управління підпадають під ЕСН і внески в ПФР. Ремонт автомобіля повинен проводитися за рахунок автовласника. Якщо ремонт автомобіля сплатить організація, ці витрати зменшать податкову базу по прибутку і з них також потрібно буде сплатити ЕСН і внески в ПФР.

3. Договори оренди без екіпажу.

Витрати фірми за цим договором складуть 11 400 руб. (5000 + 10 000 - 3600), де:

5000 руб. - Орендна плата;

10 000 руб. - Витрати на бензин;

3600 руб. - Економія по податку на прибуток (15 000 руб. X 24%).

Якщо організація буде за свій рахунок ремонтувати автомобіль, вартість ремонту також зменшить податкову базу по прибутку.

4. Договір позички.

Оскільки позика є безоплатним користуванням, матеріальна допомога автовласникові (5000 руб.) Не зменшить оподатковуваний прибуток фірми. Тому економити на податку на прибуток залишається лише із суми витрат на бензин (10 000 руб.).

Витрати фірми складуть 12 600 руб. (10 000 руб. + 5000 - 10 000 руб. X 24%).

Якщо організація буде за свій рахунок ремонтувати автомобіль, вартість ремонту також буде зменшувати податкову базу по прибутку.

Таким чином, найбільш вигідні як для фірм, так і для власників автомобілів договори оренди та позички. Найменш раціональний варіант - виплата господарю автомобіля компенсації.

Для "спрощенців"

Платники податків, що використовують об'єкт оподаткування "доходи мінус витрати", можуть зменшити податкову базу єдиного податку на суми компенсацій за використання у службових цілях особистих легкових автомобілів і мотоциклів у межах норм, встановлених Урядом РФ (подп. 12 п. 1 ст. 346.16 НК РФ). Так само, як і з податку на прибуток, ці витрати повинні бути обгрунтовані і документально підтверджені.

Як і при звичайній системі оподаткування, інспектори наполягають на тому, що при вирахуванні з компенсацій ПДФО і внесків по обов'язковому пенсійному страхуванню повинні враховуватися норми, встановлені Постановою № 92. У зв'язку з цим у "спрощенців" виникає така ж проблема з обчисленням з сум компенсацій ПДФО і внесків у ПФР, як у звичайних платників з ПДФО, розглянута нами вище. Слід мати на увазі, що на "спрощенців" з 2006 року вже однозначно не поширюється норма п. 3 ст. 236 НК РФ, що дозволяє не обчислювати ЄСП з виплат, не віднесених до витрат з податку на прибуток.

При оренді автомобіля витрати враховуються відповідно до підпункту 4 пункту 1 статті 346.16 НК РФ. Інших відмінностей по оренді, а також з безоплатного використання транспортного засобу від порядку, розглянутого вище, немає.

увагу

Компенсація не нараховується за ті дні, коли працівник хворів, перебував у відпустці або відрядженні (якщо у відрядження він не поїхав на своєму автомобілі).

увагу

Власникам вантажівок слід звернути увагу на той факт, що підпункт 11 пункту 1 статті 264 НК РФ передбачає зменшення прибутку організації на суми компенсації за використання легкових автомобілів працівників. І норми Постанови № 92 також визначені тільки для них. Ситуація, при якій працівник використовує особистий вантажний автомобіль, законодавством не врегульована. Виходить, що таку компенсацію можна включити до витрат за підпунктом 49 пункту 1 статті 264 НК РФ у розмірах, встановлених угодою сторін.


Стаття отримана: Клерк.Ру

Детальніше »