Матеріал наданий журналом "Практична бухгалтерія"/

Ю. Савельєва, податковий консультант, Т. Аверіна, експерт ПБ

Сучасним бухгалтерам все частіше доводиться заглядати в Цивільний кодекс. У деяких випадках положення цього документа можуть істотно спростити облік і зменшити податки.

Покупці повертають товар з різних причин. Наприклад, клієнт не зміг його реалізувати, хоч нарікань до якості та асортименту у нього немає. Таке відбувається, наприклад, через зниження попиту (взимку складніше продати літнє взуття) або продукція втратила свою актуальність (застарілі періодичні видання люди купують набагато рідше).

Інша категорія причин повернення - придбані цінності не відповідають якості, кількості. Такі тонкощі обов'язково потрібно врахувати, якщо ваша фірма збирається прийняти товар назад.

Спочатку розглянемо ситуацію, коли товар повертає організація.

Не купують, візьміть назад

Коли покупець повертає якісний товар, виникає зворотна реалізація (ст. 39 НК РФ). Така операція обкладається ПДВ (ст. 146 НК РФ). Це означає, що при поверненні товару покупець вже стає продавцем, він повинен нарахувати ПДВ і виписати рахунок-фактуру.

Разом з товаром продавець (а тепер він вже є покупцем) отримує рахунок-фактуру, накладну. Повернення грошей прирівнюється до оплати отриманих цінностей. Все це дозволяє продавцю поставити до відрахування ПДВ, який був раніше нарахований при реалізації.

З якими складнощами зіткнеться постачальник в подібному випадку? По-перше, покупець може відмовитися виставляти рахунок-фактуру. Таку ситуацію розглянули співробітники Мінфіну Росії в листі від 21 березня 2005 р. № 03-04-11/60. Вони повідомили, що без рахунку-фактури відрахування по ПДВ не покладений. Це означає, що по одному і тому ж товару податок буде нарахований двічі: при первісній реалізації і при подальшому продажу повернутого товару.

Інша проблема: коли покупець переведений на ЕНВД або "спрощенку". Такі фірми не платять ПДВ (п. 2 ст. 346.11, п. 4 ст. 346.26 НК РФ), отже, вони не зобов'язані виставляти рахунки-фактури. А без цього документа зарахувати ПДВ не вийде.

Крім того, у продавця, що прийняв товар назад, зросте його собівартість. Оскільки повернення цінностей - це нова операція по купівлі-продажу. Для її оформлення знадобляться накладна і рахунок-фактура. У цих документах покупець (а тепер вже продавець) вкаже ту вартість цінностей, за якою їх отримав.

Приклад

ТОВ "Вега" продало ТОВ "Радуга "товар на суму 118 000 руб. (У тому числі ПДВ - 18 000 руб.). Його собівартість - 80 000 руб.

"Вега" вважає ПДВ "по відвантаженню", в її обліку зроблено такі записи:

Дебет 62 Кредит 90-1

- 118 000 руб. - Проданий товар;

Дебет 90-2 Кредит 41

- 80 000 руб. - Списана собівартість товару;

Дебет 90-3 Кредит 68 субрахунок "Розрахунки з ПДВ"

- 18 000 руб. - Нарахований ПДВ;

Дебет 90-9 Кредит 99

- 20 000 руб. (118 000 - 18 000 - 80 000) - відбита прибуток від продажу товару;

Дебет 51 Кредит 62

- 118 000 руб. - Надійшли гроші від покупця.

"Веселка" не змогла продати товар і повертає його постачальнику. При цьому були оформлені накладна і рахунок-фактура. У них вказана ціна товару - 100 000 руб. і ПДВ - 18 000 руб. Загальна вартість - 118 000 руб.

"Вега" прийняла товар і перерахувала гроші. В її обліку зроблені такі записи:

Дебет 41 Кредит 60

- 100 000 руб. - Отриманий товар;

Дебет 19-3 Кредит 60

-18 000 руб. - Врахований вхідний ПДВ;

Дебет 62 Кредит 51

- 118 000 руб. - Повернені гроші покупцеві;

Дебет 60 Кредит 62

- 118 000 руб. - Проведений залік заборгованостей.

Отже, один і той же товар спочатку мав собівартість 80 000 руб., А після повернення - вже 100 000 руб. Щоб отримати прибуток від його подальшого продажу, фірмі доведеться встановити більш високу ціну. Це може створити проблему з реалізацією виробів.

Покупцям теж складно

Якщо якісний товар повертає фірма, яка платить ЕНВД по роздрібній торгівлі, це може сильно ускладнити їй облік. Справа в тому, що зазвичай продавці перераховують гроші за товар, отриманий назад, на розрахунковий рахунок або залишають цю суму в рахунок майбутніх поставок. На думку співробітників фінансового відомства, така операція не підпадає під ЕНВД. У цьому випадку організації доведеться платити податки в загальному порядку (лист Мінфіну Росії від 11 березня 2005 р. № 03-06-05-05/23). А раз так, їй належить організувати роздільний облік, як того вимагає пункт 7 статті 346.26 Податкового кодексу.

Вирішимо проблему по-іншому

Уникнути подвійної реалізації можна , якщо визнати угоду недійсною.

У цьому вам допоможе Цивільний кодекс. У відповідності зі статтями 475, 480, 482 даного документа повернення придбаного товару можливий, якщо постачальник порушив умови договору про якість, асортимент, комплектності або упаковці товару. Така операція являє собою відмову від виконання договору купівлі-продажу. Первісний договір купівлі-продажу анулюється, і реалізації не відбувається. Це неодноразово відзначали інспектори у своїх рекомендаціях (листи УМНС по Московській області від 29 жовтня 2003 р. № 06-21/18752/Щ931, від 26 березня 2004 р. № 06-22/2264).

Продавцю потрібно буде сторнувати реалізацію товару. Крім того, він вправі протягом року прийняти до відрахування ПДВ, який перерахував до бюджету (п. 5 ст. 171 і п. 4 ст. 172 НК РФ). Для цього постачальник реєструє в книзі покупок рахунок-фактуру, виставлений при відвантаженні цінностей. Запис про рахунок-фактуру, яка була зроблена при відвантаженні товару, в книзі продажів сторнувати не треба.

Деякі фірми уникають подвійний реалізації по-іншому. Вони вказують у договорі особливий порядок переходу права власності. Наприклад, постачальник є власником виробів до моменту їх оплати покупцем. Таким чином, до тих пір поки переданий товар не буде оплачений, право власності на нього не перейде до покупця. У цьому випадку повернення товару продавцю не буде реалізацією. Однак скористатися такою вивертом в майбутньому році ви вже не зможете. Згідно змінам, внесеним до главу 21 Податкового кодексу, ПДВ у 2006 році потрібно вважати "по відвантаженню" (Закон від 22 липня 2005 р. № 119-ФЗ).

Товар повертає громадянин

Покупець має право повернути товар, якщо він не підійшов за формою, фасоном або розміром (ст. 25 Закону від 7 лютого 1992 р. № 2300-1). Це найбільш часті причини повернення, з якими стикаються магазини. Як бути з ПДВ у такому випадку? Перший раз податок буде нарахований в день продажу товару. У разі його повернення громадяни не виставляють рахунки-фактури, а без цього документа інспектори не приймають ПДВ до відрахування. При подальшому продажу повернутого товару податок буде нарахований знову. Невже доведеться його платити в подвійному розмірі?

Перший вихід із ситуації - визнати товар бракованим. Інший варіант - скористатися листом УМНС по м. Москві від 27 листопада 2003 р. № 24-11/66327. У ньому інспектори повідомили, що продавець може зарахувати ПДВ, нарахований при первісній продажу. Замість рахунки-фактури знадобляться правильно оформлені документи на повернення цінностей. Такий підхід до вирішення проблеми позбавить магазин від подвійної сплати ПДВ.

Правила оформлення документів на повернений товар вказані в пунктах 10.3 і 10.4 Методичних рекомендацій, затверджених листом Комітету з торгівлі від 10 липня 1996 р. № 1-794/32-5. У рекомендаціях, правда, розказано, як скласти паперу, якщо був проданий бракований товар, але, на нашу думку, ними можна скористатися і при поверненні якісних виробів.

Правила оформлення повернення грошей покупцю залежать від моменту здачі товару:

  • якщо клієнт приніс його в день покупки, то потрібно керуватися пунктом 4.2 Типових правил по експлуатації касових апаратів, затверджених Мінфіном Росії 30 серпня 1993 р. № 104;
  • якщо гроші повертають пізніше дня покупки - пунктами 14, 22, 24 Порядку ведення касових операцій, затвердженого рішенням Ради директорів Банку Росії від 22 вересня 1993 р. № 40.

Про це розповіли інспектори в листі УМНС по м. Москві від 1 липня 2002 № 29-08/1/30131.

Отже, покупець повернув товар в день його придбання. Продавець забирає у клієнта касовий чек та підписує у завідувача. На повернутий товар складають накладну (наприклад, за формою ТОРГ-13) у двох примірниках. Один з них прикладають до товарного звіту, а інший вручають покупцеві. Крім того, оформляють акт про повернення грошей за формою КМ-3. Покупець пред'являє касиру підписаний завідувачем чек і свій примірник накладної, і йому повертають гроші.

Якщо покупець приніс товар пізніше дня покупки, то він повинен написати заяву на повернення грошей і прикласти до нього товарний і касовий чеки. Продавець оформляє накладну на товар. На підставі цих документів бухгалтер складає видатковий касовий ордер, і покупцеві видають гроші.

увагу

Деякі інспектори вважають, що повернення неякісного товару потрібно оформляти як реалізацію зі усіма наслідками (лист УМНС по м. Москві від 18 березня 2003 р. № 24-11/14735). Але оскільки з даного питання є різні точки зору, ви можете "озброїтися" тієї, яка більш вигідна.


Стаття отримана: Клерк.Ру

Детальніше »