АГ "РАДА"/

Припустимо, що покупку за вас оплатила інша фірма. Чи можна в цьому випадку прийняти до відрахування ПДВ? Нещодавно на це питання спробували відповісти в Мінфіні.

Мінфін проти

Позиція Мінфіну не порадує платників податків (див. лист від 1 березня 2004 р. № 04-03-11/28 ). На його думку, відрахування по ПДВ доведеться відкласти до погашення боргу. Така жорстка позиція Мінфіну грунтується на аналізі пункту 2 статті 171 Податкового кодексу. Дослівно там сказано, що "відрахуванням підлягають суми податку, пред'явлені платникові податків і сплачені ним при придбанні товарів (робіт, послуг)". Для Мінфіну це означає, що ПДВ повинен бути заплачений безпосередньо самою фірмою, а не третьою особою.

Приклад

ЗАТ "Актив" 17 березня 2004 придбало у постачальника товари для перепродажу на загальну суму 129 800 руб . (У тому числі ПДВ - 19 800 руб.). Гроші за них були перераховані від імені ТОВ "Пасив" в той же день. Для цього "Актив" уклав з "пасиву" договір позики під 15 відсотків річних. Суму боргу разом з належними відсотками "Актив" повернув позикодавцеві 9 квітня. Відсотки за договором склали:

- за березень - 745 руб.;

- За квітень - 479 руб.

Якщо слідувати роз'ясненнями Мінфіну, бухгалтер "Активу" повинен зробити такі проводки:

17 Березень

Дебет 41 Кредит 60

- 110 000 руб. (129 800 - 19 800) - оприбутковані придбані товари;

Дебет 19 Кредит 60

- 19 800 руб. - Врахований ПДВ;

Дебет 60 Кредит 66 субрахунок "Розрахунки по основній сумі боргу"

- 129 800 руб. - Перераховані гроші займодавцем постачальнику (на підставі копії платіжки);

31 березня

Дебет 91-2 Кредит 66 субрахунок "Розрахунки за нарахованими відсотками"

- 745 руб. - Нараховані відсотки по позиці за березень;

9 квітня

Дебет 66 субрахунок "Розрахунки по основній сумі боргу" Кредит 51

- 129 800 руб. - Повернений позику;

Дебет 91-2 Кредит 66 субрахунок "Розрахунки за нарахованими відсотками"

- 479 руб. - Нараховані відсотки по позиці за квітень;

Дебет 66 субрахунок "Розрахунки за нарахованими відсотками" Кредит 51

- 1224 руб. (745 + 479) - перераховані відсотки за березень і квітень;

Дебет 68 субрахунок "Розрахунки з ПДВ" Кредит 19

- 19 800 руб. - Поставлений до відрахування ПДВ.

Суперечка по суті

Позиція Мінфіну виглядає досить непереконливо. Спробуємо її спростувати. Умови для відрахування ПДВ прописані в статтях 171 і 172 Податкового кодексу. Всього їх чотири:

- у фірми є рахунок-фактура;

- товари оприбутковані, послуги надані, роботи виконані;

- у фірми є документ про їх оплату;

- товари (роботи, послуги) будуть використовуватися для операцій, оподатковуваних ПДВ.

Сумніви у чиновників викликає третій пункт, адже у фірми може бути тільки копія документа про оплату від третьої фірми (платила-то вона). Тим часом податкове законодавство не визначає, звідки мають надходити гроші, якими фірма сплачує податок постачальнику, а Цивільний кодекс не забороняє покладати виконання зобов'язання на третю особу (ст. 313 ЦК). Більш того, кредитор (постачальник) зобов'язаний прийняти таке виконання як погашення боргу.

Можна навести й такий аргумент. Розпоряджатися позиковими грошима фірма може за своїм розсудом, як своєю власністю (ст. 807 ЦК). Отже, за вказівкою позичальника гроші можуть бути переведені як на його рахунок, так і на рахунок третьої особи. В останньому випадку зобов'язання по сплаті ПДВ постачальнику можна вважати виконаним і ніщо не заважає поставити податок до відрахування.

Арбітражна практика

Проте питання, в який момент все ж можна пред'явити податок до відрахування, поки залишається відкритим. Немає сумнівів, що точка зору податківців збігається з позицією Мінфіну. Це підтверджує і досить обширна арбітражна практика з цього питання. На жаль, одностайності немає і у суддів.

Так, Федеральний арбітражний суд Уральського округу погодився з думкою Мінфіну (див. постанову ФАС УО від 22 вересня 2003 р. № Ф09-3056/03-АК). В обгрунтування своєї позиції судді послалися на постанову Конституційного суду від 20 лютого 2001 р. № 3-П. У цьому документі сказано, що до відрахування можуть бути пред'явлені суми ПДВ, фактично сплачені постачальникам.

На цій підставі судді роблять висновок: "тобто витрати повинні бути понесені саме платником податків".

Однак з ними не погодився Федеральний арбітражний суд Північно-Західного округу (див. постанову ФАС СЗО від 28 серпня 2002 р. № А52/972/2002/2). Арбітри вказали, що оплата товару через третю особу - це законний спосіб погашення боргу і перерахована постачальнику сума ПДВ була правомірно пред'явлена ??до відрахування.

Свій же висновок судді Північно-Західного округу підтвердили і через майже півтора року (див. постанову ФАС СЗО від 15 грудня 2003 № А56-7964/03). Вони прямо вказали, що Податковий кодекс не містить положень, що забороняють використання платником податків позикових коштів для сплати ПДВ. А, отже, момент погашення позики для застосування вирахування з ПДВ значення не має.

Звичайно, настільки суперечлива судова практика говорить про те, що питання дійсно спірне. Тому перш ніж вирішити, як вчинити, зважте ще раз всі "за" і "проти". І тут важливим фактором буде арбітражна практика, яка склалася з цього питання саме в вашому регіоні. Якщо вона на користь фірм, судіться сміливо. Якщо ж ні, то переводити спір до суду чи ні, залежить від того, чи впевнені ви в тому, що зумієте переконати арбітрів. Зрештою, судді теж люди і цілком можуть змінити свою точку зору. При цьому в будь-якому випадку не забудьте про ретельний оформленні документів.

Як оформити

При укладанні договору позики в ньому потрібно вказати спосіб перерахування грошей, а також платіжні реквізити постачальника товарів. Ця частина договору може виглядати так:

...

3.1. Позика надається шляхом перерахування 118 000 рублів (у тому числі ПДВ 18 відсотків - 18 000 рублів) ТОВ "Пасив" в якості оплати за товар по рахунку № 113 від 9 березня 2004 року.

3.2. Грошові кошти повинні бути перераховані за наступними реквізитами:

- одержувач: ТОВ "Пасив", ІПН 7726241016/КПП 772601001

- банківські реквізити: р/р 40702801023500009745 в АКБ "КОМЕРЦІЙНИЙ", БИК 044587235, к/с 30101810900000000235.

...

Після цього потрібно повідомити постачальника про те, що товар буде сплачений через іншу фірму. Зробити це краще письмово. Крім того, підготуйте для суду документи, що свідчать про те, що ПДВ фактично перерахований постачальнику. Перш за все, це сам договір позики, а також копія платіжки. Сюди ж можна прикласти і акт звірки розрахунків з постачальником.

Зверніть увагу: таким же способом можна розрахуватися з контрагентом, якщо вашої організації повинно гроші якесь інше підприємство. У цьому випадку треба направити лист фірмі-боржнику із зазначенням перерахувати борг постачальнику товару. Лист може бути складено так:

Генеральному директору ЗАТ "Актив"

Малахову П.В.

від генерального директора ТОВ "Пасив"

Захарова В.В.

№ 16/п

15 березня 2004

За станом на 15 березня 2004 року за вашою організацією рахується заборгованість перед нашою фірмою за накладною № 99 від 5 лютого 2004 року в сумі 118 000 рублів (у тому числі ПДВ 18 відсотків - 18 000 рублів).

Прошу вас в якості погашення заборгованості перерахувати вказану суму на рахунок ТОВ "Баланс" за наступними реквізитами:

- одержувач: ТОВ "Баланс", ІПН 7726241017/КПП 772601001

- банківські реквізити: р/р 40702801023500009746 в АКБ "КОМЕРЦІЙНИЙ", БИК 044587235, к/с 30101810900000000235.

У графі "Призначення платежу" вкажіть: "Оплата за ТОВ" Пасив "за товари по рахунку № 68 від 15 березня 2004 року, в тому числі ПДВ 18% - 18 000 рублів".

Генеральний директор ТОВ "Пасив" Захаров (В.В. Захаров)

У цьому випадку також повідомите постачальника про те, що за вашу організацію буде розплачуватися інша фірма . Після того, як гроші будуть перераховані, суму ПДВ можна поставити до відрахування. Відзначимо, що в цьому випадку проблем з податківцями виникнути не повинно. Справа в тому, що фірма розраховується з постачальником не позиковими засобами, а використовуючи заборгованість свого контрагента.

А.В. Іванов, юрист
Стаття отримана: Клерк.Ру

Детальніше »